Spelološki odsjek

2014. godine odlaskom iz Društva  gotovo svih članova Spelološkog odsjeka ,  prestao je rad odsjeka .

Sama ideja o osnivanju speleološkog odsjeka javlja se davne 1957. godine, kada grupica entuzijasta okupljena oko Karla  Andraševića (prvi pročelnik SO-a) i Danka Postružnika (prvi tajnik SO-a,u ljeti 1957.završio I. Hrvatski speleološki tečaj u  Ogulinu) 14.11.1957.službeno osniva Speleološki odsjek u Planinarskom društvu “Dubovac”.Još od te davne 1957 .pa sve do  današnjih dana uz više ili manje uspješan rad odsjek igra veliku ulogu u razvitku hrvatske speleologije. Istraživanja : Ponora Gotavž  kod Klane, Jopića Pećine, Lukine jame, Ledene jame, Dinare, Sjevernog i Srednjeg Velebita, šire okolice Karlovca, gorja Picos  de Europa u Španjolskoj, Meksičke pokrajine Chiapas, Libanona, Irana……samo su neka od stotina i stotina istraživačkih pothvata u povijesti  odsjeka. Na području školovanja kadrova organizirano je deset speleoloških škola, nebrojeno speleoloških tečajeva i seminara,  tisuće predavanja , sastanaka, izložbi.

Sve do svog gašenja SO je spadao u najaktivnije dijelove Društva.