28.10.2023. Obzova otok Krk

Zbog najave vjetra i kiše za vikend na području Kvarnera, izlet u subotu 28.10.2023. se otkazuje. Povrat uplata je na sastanku Društva.

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac u subotu 28.10.2023. vodi svoje članove i članove HPS-a, polaznike MPŠ “Klinci i klinceze 2023“  na najviši vrh otoka Krka – Obzova 569 m (KT HPO).

Turu započinjemo na prijevoju Treskavac, najviše točke na cesti Krk – Baška. Prolazimo uz suhozide, skupljališta kišnice i sakupljališta za ovce, kraške lokve. Podloga staze je na usponima, visoravnima i vrhovima kamenita, a manjim dijelom travnata ili zemljana. Laganim usponom preko Velog vrha stiže se na hrbat Obzove, kojim se, prateći markaciju kroz kamenjar, stiže do vrha. Vrh nije osobito istaknut s visoravni koja ga okružuje. Na vrhu Obzove nalazi se kameni stožac i žig, a vidi se Učka, Snežnik, Hahlići, Snježnik, Risnjak, Bjelolasica, Zavižan, Osorčica i Sis. Lakša Grupa A vraća se istom stazom do autobusa na Treskavcu, a teža Grupa B sa Obzove nastavlja grebenom do vidikovca Lipnice, gdje se otvaraju vidici na Baško polje i Bašku. Strmo kroz šumu i livade prolazimo kraj Svetišta Majke Božje Goričke te na kraju ture dolazimo u Jurandvor do crkve sv. Lucije. U njoj se nalazi replika Bašćanske ploče koja je jedan od najdragocjenijih hrvatskih spomenika kao najdulji i podacima najbogatiji među najstarijim hrvatskim glagoljskim natpisima, nastao oko 1100. godine. Prvi je put na hrvatskom jeziku zapisano hrvatsko nacionalno ime.

Polazak: subota 28.10.2023. u 07.00 ispred zgrade suda u Karlovcu
Cijena prijevoza: autobus 16,00 EUR / 120,55 HRK
Ulaznica u crkvu Sv. Lucije 2,65EUR / 20 kn
(Preračunato prema fiksnom tečaju konverzije 1 EUR = 7,53450 HRK)
Predviđeno trajanje hodnje:
Grupa A cca. 4h hoda ↑ 354m ↓ 354m i 10 km
Grupa B cca. 4,5 hoda ↑ 354m ↓ 635m i 11,5 km
Ocjena težine :   Grupa A – L ( kondicijski lako ) N ( tehnički nezahtjevno )
Grupa B – O ( kondicijski otežano ) N ( tehnički nezahtjevno )
Vodiči: VJEKOSLAV ŠIPEK 095 9404 964   KREŠIMIR FAJDIĆ

Okvirni plan izleta:
07.00 – polazak
09.30 – start pohoda
11.30 – dolazak na Obzovu
12.00 – polazak Grupa A prema Treskavcu
                                       Grupa B prema Jurandvoru
14.00 – Grupa A Treskavac
14.30  – Grupa A i B Jurandvor
15.00 – crkva sv. Lucije, Bašćanska ploča
16.00 – Baška
17.30 – polazak
20.00 – dolazak u Karlovac

Prijave sa uplatama kod vodiča četvrtkom u 19.30 sati u Školskoj sportskoj dvorani Mladost – mala dvorana. Prijava nije rezervacija mjesta, uplata osigurava sudjelovanje na izletu.

OPREMA: planinarska obuća, prikladna odjeća, zaštita od vremenskih uvjeta (sunce, vjetar, kiša, hladnoća), štapovi za hodanje, podloge za sjedenje, prva pomoć, obavezna osobna i planinarska iskaznica

HRANA: iz ruksaka, min. 2 l vode, mogućnost obroka u Baškoj

NAPOMENA: Odazivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat sa uvjetima izleta, da ispunjava  zdravstvene, psihofizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da prihvaća ovaj program, da ima plaćenu članarinu u pl. društvu za tekuću godinu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.