08.10.2022. MPŠ Pl.k. Vodice Žumberak

Već tradicionalno, prvi ili drugi vikend u listopadu rezerviran je za boravak polaznika MPŠ na našoj pl. kući „Vodice“ na Žumberku. Nažalost zbog obveza većine polaznika škole ovogodišnji boravak se organizirao kao jednodnevni.

Subota, jutarnje okupljanja pred McDonalds-om, kraći dogovor, pune se automobili, put prema Sošicama. Zaustavljamo se pred Samostanom sestara Bazilijanki, dočekuje nas Nikola Kekić umirovljeni biskup Križevačke biskupije. Iscrpno nas upoznaje sa životom na prostoru Žumberka, suživotu rimokatolika i grkokatolika, kaže kao dvije narodne nošnje u istom narodu.

Obilazimo lijepu i vrijednu zbirku etnografske građe, predmeta vezanih za svakidašnji život ljudi u Žumberku, zbirku djelo sestara Bazilijanki. Vrijedi vidjeti. A nedaleko novotvoreni atraktivni Posjetiteljski centar Sošice, koji na drugi način nastavlja priču o Žumberku, suvremenim multimedijalnim alatima predstavlja vrijedno prirodno i životinjsko bogatstvo ovog očaravajućeg gorja. Mogao bi se provesti čitav dan u centru. Kupuju se suveniri, uzimamo i izletničku kartu…. idemo put naših „Vodica“. Vrijeme idealno za hodnju, pozdravljamo Marjanku, članicu „Dubovca“ par riječi idemo dalje. Školarci naprijed, roditelji zaostaju, privlače ih gljive, sunčanica na pretek.

Za sat vremena smo ispred kuće, sunce grije, Robert zakurio vatru…odjednom svi ogladnili, peče se jeger, odmor proletio u hipu. Krećemo bez roditelja, u učionu…vrh Pliješa, kružom turom, od zapada prema istoku. Učiona, lijepa livada sa stablima breze. Dijele se kompasi, o orijentaciji se govori, strane svijeta…usjeveruju se karte. Mali odmor, čvorologije nikad dosta. Ponavljanje, ponavljanje….Fotkanje  nešto se školarcima žuri, pred kućom zastajkujemo, dim, žamor, stigli Gojzeki, planinarska grupa mladih HPD-a „Željezničar“ i OŠ „Zapruđe“ iz Zagreba, gotovo stotinjak planinara, svaka daljnja riječ suvišna, pravi planinarski gir, uživanje. Gojzeki nas napuštaju oko 15:30 kreću prema Sošicama. Pakujemo se i mi, idemo u dvije grupe, jedna koja nije bila na Sopotskom slapu, druga via Sošice. Staza do slapa pomalo kliska, zaobilazimo težu varijantu spusta, pod slapom smo kao i uvijek uživali. Povratak kroz Sopote, vikendaši vrijedni. Skrenuli smo i do Jazovke, masovne grobnice, mjesto posebnog pijeteta, zaštićeno kulturno dobro. Sošice u sumraku, Gojzekima se ne ide kući.

Prekrasan dan iza nas, netko napisao “Žumberak treba posjećivati i vraćati mu se, da doživite po čemu je poseban. Tu su ljudi od prapovijesti do danas dolazili i mijenjali taj prostor, potrebno je puno dolazaka da vam se stvori cijeli mozaik u glavi” i zato ćemo opet na naše „ Vodice“.

Izlet i boravak na Pl.kući „Vodice “pripremili, organizirali i vodili :

vodiči Krešimir Fajdić, Vjekoslav Šipek, Davor Špac, Robert Lemić

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac za polaznike Male planinarske škole „ Klinci i klinceze 2022“ organizira dvodnevni izlet na područje parka prirode Žumberak i boravak na našoj Pl.kući „Vodice“ .
Tijekom dvodnevnog boravka, polaznici MPŠ će se upoznati i obrađivati nastavnu temu Kretanje i boravak u planinama ( osobna planinarska oprema, planiranje izleta, kako se pripremiti za izlet, vremenska prognoza, tempo i dinamika hoda, planinarsko vođenje, komunikacija u skupini, markirani planinarski putovi, planinarske obilaznice, planinarski objekti ( domovi, kuće, skloništa ) i boravak u njima, korištenje šatora, izgradnja improviziranog bivka, pravila ponašanja u planini, planinarska etika.

Vodiči : raspoloživi vodiči VS PD „ DUBOVAC“

Polazak : 08.10.2022.( subota ) – 08.00 sati ispred McDonald’s – a
Prijevoz : osobnim automobilima
Težina izleta: L ( kondicijski lako ) N ( tehnički nezahtjevno )

OKVIRNI PLAN IZLETA
Subota 08.10.2022.
– 07:45 – 08.00 okupljanje ispred McDonald’s – a
– 08:00 – polazak prema SOŠICAMA
– 09:00 – 10:30 – SOŠICE – posjet Samostanu sestara Bazilijanki ,
– obilazak novootvorenog Posjetiteljskog centra Sošice
– 10:30 – odlazak prema Pl.kući Vodice
– 11:30 – dolazak na Pl.kuću Vodice, odmor
– 12.00 – 15.00 aktivnosti prema programu MPŠ ( kretanje i boravak u planinama )
– 15.00 – 16.00 – odmor, ručak
– 16.00 – ( ili prema dogovoru ) spust prema Sošicama i povratak prema Karlovcu polaznika koji se odluče za jednodnevni boravak, ostali – aktivnosti prema programu MPŠ

Nedjelja 09.10.2022.
– 07.30 – 08.30 ustajanje, doručak
– 08.30 – 10.30 aktivnosti prema programu MPŠ ( kretanje i boravak u planinama )
– 10.30 – 11.30 posprermanje i uređenje doma i okoliša
– 11.30 – ( ili prema dogovoru ) spust prema Sošicama i povratak prema Karlovcu

Prijave za izlet kod voditelja MPŠ na email kfajdic@gmail.com najkasnije do četvrtka 06.10.2021. do 15:00 sati !!

Vodič ima pravo izmjene programa izleta, prema objektivnim okolnostima na terenu.

Pored obvezne planinarske opreme istu čemo prilagoditi dogovoriti prije polaska, a prema vremenskim prilikama.

NAPOMENA: Odazivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat sa uvjetima izleta, da ispunjava zdravstvene, psihofizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da prihvaća ovaj program, da ima plaćenu članarinu u pl. Društvu za tekuću godinu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.

Predlažemo da se učlanite u PD DUBOVAC iz Karlovca. Tako postajete članom HPS-a čime ostvarujete niz pogodnosti,od osiguranja do raznih popusta.

ŠTO NAS JE VIŠE TO NAM JE BOLJE !!!