14.10.2023. MPŠ ŽUMBERAK VODICE

Izvještaj:

U sklopu petog izleta Male planinarske škole “Klinci i klinceze 2023”  posjetili smo Park prirode Žumberak i Pl. Kuću Vodice.

Izlet u Žumberak je bio planiran kao dvodnevni sa spavanjem u Pl. Kuću Vodice ali zbog najavljene nagle promjene vremena u nedjelju, održan je kao jednodnevni. Šteta jer je bio veliki interes za spavanje. Svejedno, posljednju sunčanu i toplu subotu proveli smo u Parku prirode Žumberak. Nakon početnog okupljanja i dogovora, automobilima smo u 8,30 krenuli prema Sošicama. Skupilo nas se pedeset i osam planinara, od toga dvadeset i petero  djece, sedmero mlađih od šest godina.

U 10,00 sati smo posjetili Posjetiteljski centar Parka prirode Žumberak u Sošicama. Uz stručno vođenje, dobili smo uvid u biološke, krajobrazne i geološke raznolikosti na području Žumberka, kao jednom od najvrjednijih prirodnih i kulturnih predjela kontinentalnog dijela Hrvatske. Posebno nam je ukazano na raznolikost osjetljivih i ugroženih staništa poput gorskih livada, vlažnih travnjaka, lokvi, slapišta, krških spilja i sedrotvornih izvora. Po obilasku, djeca su provela neko vrijeme na velikom igralište sa rekvizitima.

Nakon duge pauze i uživanja u prekrasnom danu,  napravili smo vježbu iz orijentacije, gdje smo se upoznali sa kompasom, kartom i osnovama orijentacije. Na vježbi iz čvorologije, većina djece je po prvi put  uvježbavala planinarske čvorove, radili su osmicu i osmicu sa uplitanjem koje će kasnije koristiti prilikom penjanja na umjetnoj stijeni. Posjet Plješu i Ječmištu ostaje za sljedeći put. Vrijeme je brzo prošlo, kuću i okoliš smo pospremili i krenuli stazom prema Sošicama, gdje smo stigli oko 18,00 sati. Rastali smo se uz dogovor oko sljedećih izleta na Obzovu na otoku Krku i Škocjanskoj jami u Sloveniji.

Hvala kolegi Davoru Špacu, Bobi Kožulu i (još kratko) pripravnici Ireni Grgić na vođenju velike grupe.

FOTO MPŠ VODICE

Vjekoslav Šipek
voditelj MPŠ

Najava:

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac za polaznike Male planinarske škole “Klinci i klinceze 2023“ u subotu 14.10.2023. i nedjelju 15.10.2022  organizira dvodnevni izlet na Planinarsku kuću Vodice u Parku prirode Žumberak uz posjet Posjetiteljskom centru Sošice te obilaskom Sopotskog slapa te 2 vrha HPO-a (Pliješ i Ječmište). Tijekom dvodnevnog boravka, polaznici MPŠ će posjetiti Posjetiteljski centar Sošice, proći poučnu stazu Sinko Janko, obići Sopotski slap te vrhove HPO- Pliješ i Ječmište. U sklopu izleta planiraju se obrađivati nastavne teme Orijentacija te Zaštita prirode.

Vodiči : Davor Špac (099 310 28 07), Vjeko Šipek, Slobodan Kožul, pripravnica vodičica Irena Grgić
Polazak : 14.10.2022.( subota ) – 08.30 sati ispred McDonald’s – a
Prijevoz : osobnim automobilima
Težina izleta: L ( kondicijski lako ) N ( tehnički nezahtjevno )

OKVIRNI PLAN IZLETA

Subota 14.10.2023.

• 08:15 – 08:30 okupljanje ispred McDonald’s – a
  • 08:30 polazak prema SOŠICAMA
  • 09:30 – 10:30 SOŠICE obilazak Posjetiteljskog centra Sošice
  • 10:30-11:30 odlazak prema poučnom stazom Sinka Janka Sopotu i Sopotskom slapu (prolazak kroz teme Zaštite prirode)
  • 11:45 – 13:00 odlazak prema Pl. kući Vodice
  • 13:00-14:00 Odmor na kući, ručak
  • 14:00-16:00 aktivnosti prema programu MPŠ (orijentacija); posjet vrhu Pliješ (KT HPO 6.3., 977 m.)
  • 16:00 – ( ili prema dogovoru ) spust prema Sošicama i povratak prema Karlovcu polaznika koji se odluče za jednodnevni boravak, ostali – aktivnosti prema MPŠ

Nedjelja 15.10.2023.

• 07:30 – 08:30 ustajanje, doručak
  • 08:30 – 11:30 aktivnosti prema programu MPŠ (nastavak o Zaštiti prirode)- posjet vrhu Ječmište (KT HPO 6.5., 976 m)
  • 11:30 – 12:30 pospremanje i uređenje doma i okoliša
  • 12:30 – ( ili prema dogovoru ) spust prema Sošicama i povratak prema Karlovcu

Vodič ima pravo izmjene programa izleta, prema objektivnim okolnostima na terenu.

Pored obvezne planinarske opreme istu ćemo prilagoditi dogovoriti prije polaska, a prema vremenskim prilikama.

NAPOMENA: Odazivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat sa uvjetima izleta, da ispunjava zdravstvene, psihofizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da prihvaća ovaj program, da ima plaćenu članarinu u pl. Društvu za tekuću godinu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.

Prijave za izlet kod voditelja MPŠ na email: vjekoslav.sipek@gmail.com i/ili telefonom vodičima najkasnije do četvrtka 12.10.2023. do 15:00 sati s obveznom naznakom da li se planira biti oba ili samo prvi dan (zbog ograničenog broja mjesta za spavanje u pl. kući, kreveti se popunjavaju prema redu prijave)

Predlažemo da se učlanite u PD DUBOVAC iz Karlovca. Tako postajete članom HPS-a čime ostvarujete niz pogodnosti, od osiguranja do raznih popusta.

ŠTO NAS JE VIŠE TO NAM JE BOLJE !!!