24.09.2022. MPŠ MIRNA GORA (Slovenija)

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac u subotu 24.09.2022. vodi svoje članove i članove HPS-a u Sloveniju na  MIRNU GORU (1047m).

Izlet se zbog loše prognoze prebacuje sa nedjelje na subotu.

Mirna Gora je najviši vrh brežuljkaste periferije Bele Krajine, u našem neposrednom susjedstvu u Sloveniji. Smještena je na jugoistočnom dijelu surove krške zaravni Kočevski Rog, koja sa susjednim dinarskim zaravnima čini jedno od najvećih šumskih područja u Europi. Prvo ćemo obići atrakivan izvor rijeke Krupe, koja izvire ispod 30 metarske stijene. Kružnu turu započinjemo kod Smučišča Gače u blizini Semiča. Na početku staza ide uz skijašku stazu, a zatim lagano nastavlja kroz šumu. Staza je dobro uhodana i do vrha nam je potrebno oko 2,5 sata laganog hoda. Na vrhu Mirne gore (1.048m) nalazi se kamena piramida. Podno vrha na 5 minuta nalazi se planinarski dom na Mirnoj gori. Dom je izvrsno opremljen, predviđen je ručak i dugi odmor. Uz dom je djelomično obnovljena nekadašnja crkva Franje Ksaverskog koja je pretvorena u vidikovac s kojeg se pruža prekrasan pogled na Belu krajinu i Kočevski Rog te Žumberak pa sve od Zagreba do Pokuplja, Karlovca i Gorskog kotara. Ovo je zgodna prilika da pogledamo prostor na kojem živimo iz druge perspektive. Zatim se spuštamo na  drugu stranu Mirne gore prema kraškom polju Ponikve, te nastavljamo natrag u smjeru Smučišča Gače. Povratak do polazišta traje oko 2 sata. Ukupno nas očekuje oko 14 kilometara hoda.

Polazak : 24.09.2022. u 07,00 sati ispred zgrade suda u Karlovcu
Prijevoz i cijena :  autobus veliki 70,00 kn / 9,29 EUR ;  djeca 35,00 kn / 4,65 EU(Preračunato prema fiksnom tečaju konverzije 1 EUR = 7,53450HRK)
Ocjena težine :   L ( kondicijski lako ) N ( tehnički nezahtjevno )
Vodiči:  VJEKOSLAV ŠIPEK (095 940 4964)
                  DAVOR ŠPAC  (099 310 2807)

• 07,00 polazak autobusa
  • 08,30 posjet izvoru Krupe kod Semiča
  • 10,00 polazak sa Smučišča Gače
  • 12,30 dolazak do vrha Mirne gore
  • 13,00 dolazak do pl. doma na Mirnoj gori, odmor, ručak
  • 15,00 polazak prema Ponikvama
  • 17,30 polazak sa Smučišča Gače prema Karlovcu
  • 19,00 očekivani dolazak u Karlovac

OPREMA:  planinarska obuća, prikladna odjeća, zaštita od vremenskih uvjeta (kiša, hladnoća, vjetar,), štapovi za hodanje, rezervna odjeća, prva pomoć

HRANA: pl. dom na Mirnoj gori je poznato izletište i izvrsno je opremljen, min. 2 l vode

NAPOMENA:  OBAVEZNO PONIJETI VAŽEĆU OSOBNU i PLANINARSKU ISKAZNICU

Uplate kod vodiča četvrtkom u 19.30 sati u Školskoj sportskoj dvorani Mladost – mala dvorana.

Odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat s uvjetima izleta te da ispunjava psihofizičke, zdravstvene i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu. Ima plaćenu planinarsku članarinu za tekuću godinu te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.

Vodič zadržava pravo izmjene plana i programa u slučaju nepredviđenih okolnosti.