08.10.2022. BLED (Slovenija), Ojstrica – Velika Osojnica – Mala Osojnica.

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac u subotu 08.10.2022. vodi svoje članove i članove HPS-a  na BLED (Slovenija), Ojstrica-Velika Osojnica-Mala Osojnica.

Bledsko jezero nije znamenito samo po svojoj ljepoti, nego i po činjenici da se na njemu nalazi jedini slovenski otok. Na njemu se smjestila crkva Marijina Uznesenja i ona je s otočićem svakako najprepoznatljiviji simbol Bleda. Na otočiću posebna atrakcija je ‘Zvono želja’, koje je padovanski umjetnik izlio još 1534. godine. Svakome tko povuče i pozvoni zvonom ostvariti će se željena želja. Do crkvice voze brodovi zvani ‘pletna’, koji polaze ispod hotela Park, u Mlinu i iz veslačkog centra. Osim Bledskog otoka, druga najzanimljivija znamenitost je Bledski dvorac, utvrda koja se nalazi na strmoj stijeni, 130 metara iznad Bledskog jezera. Osim zbog samog dvorca, isplati ga se posjetiti i radi prekrasnog pogleda koji se pruža na jezero i okolicu. Povijest dvorca seže od 1004 godine. Tada je njemački kralj Henrik II. briksenskoj biskupiji darovao imanje Bled u tadašnjoj pokrajini Kranjskoj. U darovnici se ne spominje sami Dvorac, a pretpostavlja se da se na stijeni onda nalazio samo romanički toranj. Prvi očuvani pisani spomen Dvorca je Henrikova darovnica iz 1011. godine, kojom biskupu Adalberonu daruje dvorac na stijeni (Castellum Veldes). Po kriteriju pisanih dokaza, Bledski dvorac je najstariji slovenski dvorac.

Kratki opis izleta:
Vožnja na relaciji Karlovac-Jurovski Brod-Novo Mesto-Ljubljana-Bled s jednim usputnim stajanjem. Dolazak na Bled oko 10:00. Nastavljamo pješice šetnicom oko jezera do kampa Velika Zaka i dalje planinarskim kružnim putem obilazimo Ojstricu 611mn/v – Veliku Osojnicu 756mn/v – Mala Osojnicu 685mn/v, s nezaboravnim pogledima na Bledsko jezero. Kružna planinarska tura duga je   3,0 km i savladava visinsku razliku oko 250 m, ukupno vrijeme hoda je oko 4 sata. Šetnica oko Bledskog jezera dužine je 5.8 km. Povratak u Karlovac u večernjim satima između 21:00 – 22:00.

Polazak : 08.10.2022. u 06,00 sati ispred zgrade suda u Karlovcu
Prijevoz i cijena :  veliki autobus 130,00 kn / 17,25 EUR
( Preračunato prema fiksnom tečaju konverzije 1 EUR = 7,53450 HRK )
Ocjena težine :   L ( kondicijski lako ) N ( tehnički nezahtjevno )
Vodiči:  Slobodan Kožul (099 3659 393)

06:00 Polazak ispred zgrade suda u Karlovcu. Vozimo se kroz Sloveniju prema Bledskom jezeru

10.00-10:30 Dolazak na Bled

10:45 Polazak prema kampu Velika Zaka i dalje na Ojstricu, Malu i Veliku Osojnicu

13:00 Povratak u kamp i obilazak šetnice oko jezera

14:00 – 17:00 Slobodno vrijeme za obilazak drugih znamenitosti, Bledski otok i dvorac

17:00 Okupljanje na autobusnom stajalištu i polazak za Karlovac

21:00 – 22:00 Dolazak u Karlovac

OPREMA: plitke planinarske cipele, prikladna odjeća, zaštita od vremenskih uvjeta (kiša, hladnoća, vjetar,)

HRANA: iz ruksaka, min. 2 l vode

NAPOMENA: OBAVEZNO PONIJETI VAŽEĆU OSOBNU i PLANINARSKU ISKAZNICU

Ograničeni smo na 49 mjesta, stoga svoje mjesto rezervirajte uplatom što prije.

Uplate kod vodiča četvrtkom u 19.30 sati u Školskoj sportskoj dvorani Mladost – mala dvorana.

Odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat s uvjetima izleta te da ispunjava psihofizičke, zdravstvene i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu. Ima plaćenu planinarsku članarinu za tekuću godinu te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.

Vodič zadržava pravo izmjene plana i programa u slučaju nepredviđenih okolnosti.