05.10.2024. Velika Planina, Slovenija

PD Dubovac organizira jednodnevni izlet u subotu  05.10.2024. u Sloveniju na  Veliku Planinu ( vrh Gradišče, 1666 m).

Posjetit ćemo Malu i Veliku Planinu i njenu najvišu točku, vrh Gradišče visine 1666 m. Na tom području  je približno  200 koliba, od kojih je 63 dio pastirskog naselja. Tih 63 korisnika, koji uglavnom dolaze iz 13 različitih mjesta i naselja pod Velikom  Planinom i Krvavcem, imaju ukupno vlasništvo oko 500 hektara pašnjaka i šuma na Velikoj planini. Brinu za približno 380 glava stoke, i uglavnom  imaju svatko svojeg pastira. Početkom lipnja stada odlaze na Veliku Planinu, gdje provedu  tri mjeseca. Kako je pastira iz godine u godinu sve manje, dio stoke je unutar ograda a ostala goveda naprosto slobodno pasu na pašnjaku a vođenje stada preuzimaju iskusni kravlji vodiči, koji oko vrata imaju  zvonac “tropinar”.

Polazak : 05.10.2024.g. u 05,30 sati ispred zgrade suda u Karlovcu
Cijena prijevoza : 20 €  ( autobus )
Uplate za izlet isključivo kod vodiča , na sastancima Društva                                zaključno s  25.09.2024.
Prijave telefonom vrijede samo za članove izvan Karlovca
Ocjena težine :  O – kondicijski otežano , N- tehnički nezahtjevno
Vodiči :  RATOMIR DRAGANJAC  ( 098 9436 170 ) , DAMIR STAREŠINIĆ  (091 2584 026)

OKVIRNI PLAN IZLETA

• 05,30 polazak autobusa
  • 09,00 dolazak na polazište i polazak na stazu ( parkiralište Rakove ravni )
  • 10,30 dolazak na Malu planinu , kraći odmor
  • odlazak na vrh Velike Planine ,Gradišče – prolazak uz Jarški i Domžalski dom
  • povratak prema Maloj Planini uz obilazak crkvice Marije snežne ( odmor i ručak na jednom od domova )
  • 15,00 povratak prema parkiralištu i autobusu preko Gojške planine . Povratak prema Karlovcu
  • ukoliko nam dozvoli preostalo vrijeme , moguće je kratko zadržavanje u Kamniku
  • očekivani povratak oko 20,30 h

Planirana staza nije tehnički zahtjevna ali zahtijeva solidnu  kondiciju . Visinska razlika po putu je viša od 500 m . Hodanja je ukupno oko 4,5 sati  ne računajući odmore . Planinari koji žele mogu skratiti put, ne ići na vrh i sačekati ostale na nekom od domova, prema dogovoru s vodičima.

Napomena : Obavezno ponijeti osobnu iskaznicu  i imati je uz sebe pri prijelazu državne granice.

OPREMA :
Obavezne  su planinarske cipele i odjeća primjerena vremenskim uvjetima . Štapovi za hodanje su dobrodošli.
Rezervnu obuću i  odjeću može se ostaviti u autobusu. Ponijeti dovoljno vode za piće i hranu prema vlastitoj potrebi . Planinarski domovi nude hranu i piće  .

Oustanak od izleta:
 Ako sudionik izleta ne otkaže svoje sudjelovanje na izletu do 10 dana prije izleta ili u roku koji odredi vodič, ili ne dođe na izlet, Društvo ili vodič nisu dužni vratiti iznos predujma odnosno cjelokupne uplate. Izuzeto od navedenog, povrat uplaćenih sredstava moguć je u slučaju:
– kada sudionik izleta sam pronađe drugog sudionika, za izlet na kojemu ne može prisustvovati (predloženi sudionik mora biti prihvaćen od strane vodiča izleta).
– ako vodič izleta ima na listi čekanja sudionika za izlet
– opravdanog zdravstvenog ili osobnog razloga