14.09.2024. MPŠ Kamenjak Rab

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac u subotu 14.09.2024. organizira za svoje članove i članove HPS-a i Malu planinarsku školu “Klinci i klinceze 2024.” planinarski izlet Premužićevim stazama do vrha Kamenjak i do Lopara.

Otok Rab sa susjednim otočićima čini rapsku otočnu skupinu. Sjeveroistočna strana otoka je strma i krševita i na njoj se nalazi najviši vrh otoka Kamenjak (408 mnv). Jugozapadna strana otoka je pitomija, obrasla šumom Dundo, jednom od najljepših i najočuvanijih šuma hrasta crnike na Sredozemlju. Rab je drugi najzeleniji otok na Jadranu.

Premužićeva staza do vrha Kamenjak – uspon započinje u mjestu Mundanije. Stazu prema vrhu je projektirao Ante Premužić i slična je velebitskoj stazi istoga graditelja. Staza se na početku strmije penje asfaltiranom cestom a zatim se nastavlja penjati po kamenoj stazi. Staze dalje nastavlja položenije do uređenog izvora. Od izvora se staza uspinje do Tomašićeve vidilice (325 mnv), vidikovac s lijepim vidikom na grad Rab. Slijedi položeniji uspon preko krševite visoravni prema uočljivom telekomunikacijskom objektu na vrhu. Vrh se nalazi na vršnoj visoravni od kuda se pružaju fantastični pogledi prema otocima Krk, Goli otok, Sv. Grgur i Prvić a osobito je impresivan vidik preko Velebitskoga kanala na sjeverni Velebit koji se diže iz mora poput dugačkog zida. Za silazak ćemo se koristiti istim putom, uz lijepe vidike na grad Rab. Duljina staze 7 km, ukupni uspon 314m, predviđeno vrijeme hodanja 3 sata.

Geološka staza Premužićeva 1 – Jedna od prvih geoloških staza u RH pruža osnovne informacije o građi otoka Raba i svakoj geološkoj stazi. Staza počinje u Supetarskoj Dragi, kod crkve Sv. Petra i vodi do Lopara. Ide se uz uređeno bujično korito pa kroz šumu crnike, u stalnom laganom usponu oko pola sata. Građena staza vodi preko visoravni Kanat i kroz šumu Fruge. Kad se izbije iz šume Fruge, odjednom se otvara veličanstven vidik na Lopar, Velebitski kanal i Velebit. Staza se pravilno spušta u selo i završava kod autokampa San Marino nedaleko od Lopara. Duljina staze 6,50 km, ukupni uspon 122m, predviđeno vrijeme hodanja  2,5 sata. Staza je pogodna za sve kategorije planinara. Obje grupe se sastaju u Loparu gdje je popodne predviđeno za odmor na Rajskoj plaži u Loparu.

Vodiči: VJEKOSLAV ŠIPEK( 095 9404 964), SLOBODAN KOŽUL, DAVOR JAKŠIĆ, DAMIR STAREŠINIĆ
Polazak: 14.09.2024. SUBOTA  –  05.30 sati autobusna stanica ispred zgrade suda u Karlovcu
Težina izleta:   L ( kondicijski lagano )  N ( tehnički ne zahtjevno )
Cijena izleta:  25,00 € / osobi

Okvirni plan izleta:

05.30 – vožnja u pravcu Stinice, uz pauzu za kavu
08.15 – Stinica trajekt za Rab
09.00 – Premužićeva staza iz Mundanija prema vrhu Kamenjak
10.30 – dolazak na Kamenjak
12.00 – spust u Mundanije
12.30 – dolazak u Supetarsku Dragu
Grupa A nastavlja Geološkom stazom Premužićeva 1 do Lopara
Grupa B nastavlja vožnju do Lopara i ima slobodno vrijeme
15.30 – Grupa A silazak u Lopar, slobodno vrijeme
18.00 – polazak na trajekt iz Lopara
19.00 – povratak trajektom
22.00 – očekivani dolazak u Karlovac

PREHRANA: iz ruksaka tijekom ture, u Loparu postoji ponuda hrane, ponijeti dovoljne količine vode ( min.2 l )

OPREMA: čvrsta obuća, standardna planinarska oprema u skladu sa vremenskim prilikama, zaštita od sunca i vjetra

DOKUMENTI : osobna i zdravstvena iskaznica, planinarska iskaznica sa plaćenom članarinom HPS-u za 2024.godinu

Prijave za izlet isključivo s uplatom zaključno sa 12.09.2024. god. na redovnim sastancima PD „Dubovac“ četvrtkom u 19.30  u prostorijama Školske sportske dvorane Mladost–mala dvorana

NAPOMENA: Odazivom na izlet, odnosno uplatom istog, svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat s uvjetima izleta, da ispunjava  zdravstvene,  psihofizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da prihvaća ovaj program, da ima plaćenu članarinu u pl. društvu za tekuću godinu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.