28.09.2024. MPŠ VELIKI SADIKOVAC

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac za polaznike Male planinarske škole „Klinci i klinceze 2024.“, organizira izlet u Južni Velebit, vrh Veliki Sadikovac.

Veliki Sadikovac je istaknuto brdo jugoistočno od Baških Oštarija, s dva vrha i prostranim travnatim sedlom između njih. Kontrolna je točka Hrvatske planinarske obilaznice KT HPO 13.1. 1286 m. Vrh je orijentiran na ličku stranu. Po slikovitosti vidika to je jedan od najljepših velebitskih vrhova, a sam vrh je razmjerno lako dostupan. S prijevoja Takalice krećemo na kružnu planinarsku turu (cca 6 km, visinska razlika 381m). Penjemo se strmije kroz šumu a potom izlazimo na travnati greben. Uspon nastavljamo grebenom po dobro ugaženoj planinarskoj stazi do ponovnog ulaska u šumu desno od grebena. Sa ovog grebena otvaraju se lijepi vidici u svim smjerovima. Nakon ulaska u šumu, uspon se nastavlja po kamenjaru a povremeno treba koristiti i ruke za pridržavanje. Ovaj oštriji dio uspona ne pada teško jer je kratak i nakon 15-tak minuta izlazimo na položeniji travnati hrbat kojim se stiže na drugi kraj grebena, odnosno hrpta. Na vršnom grebenu, 50 metara prije vrha, široka je i duboka krška jama. Na silasku spuštamo se prema Sladovačkom brdu i šumskim putem idemo do hostela u Baškim Oštarijama. Nakon odmora i ručka uputiti ćemo se prema vidikovcu Kubus, spomeniku gradnji ceste Karlobag – Gospić preko Velebita, kocka (Kubus, Ura) na četiri kugle, nalazi se na Oštarijskom sedlu ili Starim vratima, nadmorske visine 927 m s kojeg se pruža pogled na Karlobag, otok Pag i cijeli Velebitski kanal.

Polazak: subota 28.09.2024. u 7:00 sati ispred zgrade suda u Karlovcu
Prijevoz i cijena: autobus 20 EUR

Težina izleta: L ( kondicijski lako ) N ( tehnički nezahtjevno )
Vodiči : Vjekoslav Šipek ( 095 940 4964 ), Damir Starešinić, Davor Špac

07.00 polazak ispred suda prema Baškim Oštarijama (prijevoj Takalice) gdje planiramo stići oko 09.30

10.00 – 14.30 planinarska tura – uspon na Veliki Sadikovac, odmor, spust prema Baškim Oštarijama

14.30 – 16.00 odmor, ručak

16.00 – 17.00 – vidikovac Kubus

17.00 – polazak prema Karlovcu, planirani dolazak 19.30 sati

OPREMA : Obavezne su planinarske cipele i slojevita odjeća primjerena vremenskim uvjetima (sunce, vjetar, kiša). Štapovi za hodanje su dobrodošli. Rezervnu obuću i  odjeću može se ostaviti u autobusu.

PREHRANA: iz ruksaka tijekom ture, u hostel u Baškim Oštarijama postoji ponuda hrane, ponijeti dovoljne količine vode ( min.2 l )

DOKUMENTI : osobna i zdravstvena iskaznica, planinarska iskaznica sa plaćenom članarinom HPS-u za 2024.godinu

Prijave za izlet isključivo s uplatom zaključno sa 26.09.2024. na redovnim sastancima PD „Dubovac“ četvrtkom u 19.30  u prostorijama Školske sportske dvorane Mladost–mala dvorana

Odustanak od izleta:

Ako sudionik izleta ne otkaže svoje sudjelovanje na izletu do 10 dana prije izleta ili u roku koji odredi vodič, ili ne dođe na izlet, Društvo ili vodič nisu dužni vratiti iznos predujma odnosno cjelokupne uplate. Izuzeto od navedenog, povrat uplaćenih sredstava moguć je u slučaju:
– kada sudionik izleta sam pronađe drugog sudionika, za izlet na kojemu ne može prisustvovati (predloženi sudionik mora biti prihvaćen od strane vodiča izleta).
– ako vodič izleta ima na listi čekanja sudionika za izlet
– opravdanog zdravstvenog ili osobnog razloga

ŠTO NAS JE VIŠE TO NAM JE BOLJE !!!!