Otvorene su prijave za 14. Malu planinarsku školu

Mala planinarska škola omogućava upoznavanje osnova planinarstva i stjecanje osnovnih planinarskih znanja i vještina, a prilagođena je djeci uzrasta do 15 godina. Djecu se na primjeren i sustavan način upoznaje s osnovama planinarstva te ih se uči ispravnom odnosu prema prirodi, potiče na boravak u njoj i razvija njihov osjećaj odgovornosti za njezino očuvanje.

Mala planinarska škola prati Program dječje planinarske škole pri HPS-u i pokriva teorijska i praktična znanja i vještine kroz nastavne teme: Planinarenje i planinarstvo, Kretanje i boravak u planinama, Zaštita prirode, Opasnosti u planini, Pomoć i spašavanje (HGSS), Penjanje i  Orijentacija.

Program se izvodi na planinarskim izletima u prirodi kroz kraća izlaganja i neposredan dijalog voditelja i nastavnog osoblja s djecom, kroz edukativne vježbe i igre, prilagođene uzrastu djece.

Planirane aktivnosti:

• obavezan roditeljski sastanak
  • šest (6) jednodnevnih izleta
  • jedan (1) dvodnevni izlet
  • vježba penjanja u Penjačkom centru PD “Dubovac”

Škola započinje obaveznim roditeljskim sastankom u nedjelju 01. rujna 2024. u 17,00 sati okupljanjem na Pl.kući “Zvonimir Plevnik“ na Kalvariji, gdje će biti organiziran upis u školu, upoznavanjem djece i roditelja sa voditeljem i vodičima, prezentacijom programa i aktivnosti škole, dogovor o rasporedu aktivnosti, pravilima ponašanja u grupi, kako se kretati i ponašati u planini i planinarskim domovima, o odjeći, obući i opremi za planinarenje i prehrani u planini.

PLAN IZLETA:

08.09.2024. nedjelja         ZELENI VIR, GORSKI KOTAR

14.09.2024. subota           KAMENJAK, OTOK RAB

28.09.2024. subota           VELIKI SADIKOVAC, VELEBIT

05.10.2024. subota           NP RISNJAK, GORSKI KOTAR

12.- 13.10.2024. vikend    Pl. kuća “VODICE“ ŽUMBERAK

09.11.2024. nedjelja         PARK ŠUMA GOLUBINJAK, ŠPILJA LOKVARKA

24.11.2024. nedjelja         VINICA VLAKOM, DUGA RESA

Škola završava na Međunarodni dan planina 11.12.2024.god. podjelom diploma polaznicima i prigodnim druženjem.

Djeca, njihovi roditelji ili osobe iz pratnje, moraju biti članovi PD „Dubovac“ Karlovca, odnosno Hrvatskog planinarskog saveza. Za učlanjenje u Društvo potrebno je popuniti pristupnicu .

Članarina za djecu predškolske i školske dobi do 18 godina je 7,00 €, odrasli 16,00 €, porodična članarina – roditelji 11,00 € djeca 7,00€ + 2,00 € trošak iskaznice.

Školarina za MPŠ iznosi 0 kuna.

Dijete može Malu planinarsku školu pohađati više puta.

Prije svakog izleta izrađuje se detaljni plan puta.

Troškove izleta učesnici snose sami. Prijevoz će biti organiziran autobusom, vlakom ili osobnim automobilima.

Sva djeca moraju biti u pratnji roditelja ili skrbnika odnosno odgovorne punoljetne osobe.

Oprema za djecu koja pristupaju školi: odgovarajuće planinarske cipele (gojzerice ili treking cipele), manji ruksak za dnevno planinarenje, kabanica ili kišobran, odjeća dostatna za planirano trajanje boravka u planini, jakna, ljetna i zimska kapa, pribor za higijenu, krema za zaštitu od sunca, maramice, bočica za vodu, čeona ili ručna baterijska svjetiljka, čiste papuče i tenisice za kretanje u planinarskom objektu te drugom opremom koju određuje organizator.

Vodiči i predavači su naši licencirani vodiči pri HPS-u, članovi HGSS-a i iskusni planinari.

Tijekom škole voditelj prati pohađanje predavanja te zalaganje sudionika u provođenju praktičnih vježbi i zadataka te utvrđivanje za svakog polaznika zadovoljava li uvjete uspješnosti završetka škole.

Uvjeti uspješnog završetka škole su :

• zalaganje u ispunjenju zadataka,
  • sudjelovanje na najmanje 6 aktivnosti

U slučaju kada zbog opravdanih razloga polaznik nije mogao sudjelovati u dovoljnom broju predavanja ili izleta, voditelj škole može odrediti dodatne uvjete, npr. sudjelovanje na dodatnim izletima, vježbama ili slično.

Polaznicima koji su uspješno završili školu uručit će se diplome HPS-a o završenoj Dječjoj planinarskoj školi.

Prijave za školu obavljaju se tako da roditelji ispune Prijavnicu MPŠ, koju možete naći na web stanici Društva, te ispunjenu prijavnicu pošaljete na e-mail adresu voditelja.

Prijave se zaprimaju zaključno sa 01.09.2024.god. ili osobno dolaskom na roditeljski sastanak.

Voditelj Dječje planinarske škole ima pravo promjene Programa i Plana aktivnosti – izleta sukladno raspoloživosti objekata, prijevoza, vremenskoj prognozi i drugim subjektivnim i objektivnim poteškoćama.

Sve informacije mogu se dobiti na redovitim sastancima Društva, četvrtkom u 19,30 sati u prostorijama Školske sportske dvorane na Rakovcu – mala dvorana ili direktno kod voditelja.

MPŠ 2024 – PROGRAM I PLAN IZLETA

MPŠ 2024 letak