02.08-05.08.2025. Dolomiti

PD Dubovac i u 2025 godini organizira izlet u Dolomite, regija Veneto, južni Tirol i Trentino u Italiji u periodu od 02.08-05.08.2025.

Dolomiti se protežu od rijeka Adige na zapadu do Piave na istoku, i između dolina Puster na sjeveru i Sugana na jugu.. U Dolomitima se nalazi jedan nacionalni (Parco Nazionale Dolomiti Bellunesi) i više regionalnih parkova te 21 vrh viši od 3000m nadmorske visine ukupne površine 141.903 hektara. Zbog svoje ljepote Dolomiti su 2009 godine proglašeni prirodnom svjetskom baštinom UNESCO-a.

Smještaj za tri noćenja rezerviran je u hotelu Albergo Malga Ciapela, u mjestu Roca Pitore, podno najvišeg vrha Dolomita Marmolade (3.343m), u dvokrevetnim i trokrevetnim sobama. Cijena je 78 eura po osobi na noć s uključenim doručkom i svim taksama. Maksimalni broj osoba je 25. Cijena ne uključuje prijevoz, koji ćemo nastojati organizirati s tri kombija ili mali autobus Autotransporta Karlovac. Samo uplata kompletnog iznosa će se smatrati potvrdom rezervacije.

Albergo Malga Ciapela

Polazak je 02.08. u 02:00 sati ispred zgrade suda. Vozimo se u tri kombija smjerom kretanja Karlovac-Rijeka-Sežana-Palmanova-Armaro-Cortina d’Ampezzo. Vrijeme puta je cca 7-8 sati.

Prvi dan (02.08): Kružna staza iznad jezera Fedaia

Uzbudljiva kružna tura počinje na vrhu prijevoja Fedaia sa spektakularnim pogledom na Marmoladu, prolazeći kroz sklonište Padon i Portavescovo. Povratak je uz obalu jezera Fedaia asfaltiranom i mirnom cestom zatvorenom za automobilski promet.

Tura počinje s prijevoja Fedaia na nadmorskoj visini od 2054 m. u blizini skloništa Fedaia gdje je početak staze za uspon do skloništa Padon. Prvi dio staze razvija se uz skijašku stazu i za oko sat vremena dolazi do skloništa Padon na nadmorskoj visini od 2407 m, 400 metara nadmorske visine. Kada stignemo do utočišta Padon, nastavljamo stazom CAI 680, koja gotovo u cijelosti vodi na velikoj nadmorskoj visini uz planinu, s vidikovcem na Marmoladu i jezero Fedaia. Ovdje je vrlo lako vidjeti ponekog svizca ili životinje na ispaši. Za otprilike sat vremena stižemo do Porta Vescovo, također do koje se dolazi poznatom Ferrata delle Trincee (CAI staza 636), jednim od najljepših rovova u kontekstu I svjetskog rata. Od Portavescova se spuštamo prema brani jezera, a zatim nastavljate asfaltiranom cestom koja vodi uz jezero do početne točke.

Udaljenost: 9,70 km Vrijeme: 5:30 h
Uspon: 553 m  Silazak: 546 m
Najviša točka: 2.522 m Najniža točka: 2.023 m
Težina: lagano

 

Drugi dan (03.08): Marmolada 3343m – ferrata, jača grupa

Uspon na najviši vrh Dolomita, Marmoladu (Punta Penia), je izazovan i spektakularan planinarski poduhvat koji je oduvijek privlačio ljubitelje planinarenja i alpiniste. Marmolada, koja se uzdiže do visine od 3.343 metra, najviši je vrh Dolomita, a njeno ime potiče od latinskog “marmoreus”, što znači “mramorno”, zbog njene impozantne bijele snage koju pruža glečer.

Uspon na Punta Penia, vrh Marmolade, zahtijeva vrhunsku fizičku spremu, planinarsku opremu i iskustvo u planinarenju na većim visinama, posebno zbog ledenjačkih i stijenskih dijelova ture. Na ovaj uspon će ići mala grupa planinara, max. 5, za koje se procijeni da zadovoljavaju fizičke i tehničke preduvjete.

Uspon na Marmoladu obično se započinje iz malog sela Malga Ciapela u dolini Fodom, koja se nalazi na jugoistočnoj strani Marmolade. Odavde se može koristiti žičara koja se uspinje do visine od oko 2.950 metara a preostali dio uspona se nastavlja pješke.

Jedna od popularnih ruta za uspon je tzv. Via Ferrata degli Alpini, koja je poznata po svojim tehničkim izazovima i prelijepim panoramskim pogledima na okolne planine. Ova tura, iako pruža siguran uspon uz pomoć čeličnih kablova, stepenica i ljestvi koje su postavljene na ključnim dijelovima uspona, zahtijeva dobru tehniku, jer uključuje prelazak preko stijenskih i snježnih terena. Alpinisti moraju koristiti dereze, cepine i, u nekim slučajevima, užad, jer dio staze uključuje strme snježne padine i led.

Punta Penia nudi nevjerojatan pogled na okolne dolomitske vrhove, kao što su Sella, Sassolungo, Piz Boe i druge planine.

Dva su moguća uspona, a ovise o vremenu i uvjetima na stazi i ledenjaku.

Uspon Via Ferrata degli Alpini i silazak u Malga Ciapela
Udaljenost: 12,60 km Vrijeme: 8:00 h do 9:00 h
Uspon: 1,746 m  Silazak: 2.367 m
Najviša točka: 3,343 m Najniža točka: 1,438 m
Težina: ferata, ledenjak, vrlo teško

Uspon via normala od jezera Feadaia, sedla Forcella i via ferrata Punta Penia
Udaljenost: 10,00 km  Vrijeme: 7:00 h do 8:00 h
Uspon: 1,339 m   Silazak:1,339 m
Najviša točka: 3,343 m  Najniža točka: 2,095 m
Težina: ferata, ledenjak, vrlo teško

 

 Drugi dan (03.08): kružna staza oko Sassolungo masiva, lakša grupa

Kružna staza oko Sassolungo masiva (poznata i kao Sassolungo Circuit ili Saslong Round Trail) je popularna planinarska ruta koja pruža spektakularne poglede na jedan od najpoznatijih i najljepših planinskih masiva u Dolomitima, u Italiji. Ova staza je idealna za ljubitelje prirode i planinarenja, jer spaja prirodne ljepote sa izazovom, ali bez prevelike težine.

Staza oko Sassolunga je dugačka oko 17 km i popularna je kao srednje teška kružna ruta koja traje između 7 i 8 sati, u zavisnosti od tempa. Staza je prepoznatljiva po fantastičnim pogledima na okolne planine, uključujući vrhove Sassolunga, Langkofel i druge vrhove Dolomita.

Kružna staza oko Sassolunga je uglavnom dobra kombinacija staza sa lakšim usponima, ravnim dijelovima i malim spustovima. Na stazi ćemo proći kroz prelijepe alpske livade, borove šume i kamenite proplanke. Jedan od ključnih djelova staze je Col de Santa Cristina, gdje se može uživati u prelijepim pogledima na Val Gardenu i okolna naselja. Usput ćemo proći nekoliko planinarskih kuća (poznatih kao “rifugi”) Sandro Pertini, Friedrich August Hütte, Plattkofelhütte, Rifugio Vicenza, Emilio Comici gdje možete napraviti pauzu i uživati u planinarskim jelima i lokalnim specijalitetima.

Kroz stazu ćete imati neprestane poglede na Sassolungo i njegove okolne vrhove, kao i na Sassopiatto, drugi visoki vrh u tom području. Osim panoramskih pogleda na planine, staza nudi i fantastičan uvid u doline, šumske prostore i alpske travnjake, što je savršen spoj prirodnih ljepota i planinarskih izazova.

Iako staza nije previše tehnički zahtjevna, postoje dijelovi sa strmijim usponima i stjenovitim putem. Staza je, međutim, prikladna za većinu ljubitelja prirode i planinarenja sa srednjim nivoom fizičke spreme. Veći dio staze nije previše naporan, ali zbog visinske razlike može doći do umora, posebno u ljetnim mjesecima kada je temperatura viša.

Najljepši dijelovi staze

  • Pogled na Sassolungo: Iako staza prolazi oko Sassolunga, najbolji poglede možete imati upravo sa staza koje idu kroz njegove južne i istočne strane.
  • Alpske livade: Zeleni prostori prepunjeni divljim cvjetovima
  • Planinarske kuće: Tu su mnoge planinarske kuće (rifugi) sa specijalitetima poput juha, planinskog sira i domaćeg kruha.
  • Pogledi na Val Gardenu i Selu: Sa sjeverne strane ture, dolina i naselja u dolini pružaju prelijep kontrast sa divljim planinama.

Udaljenost: 16,00 km  Vrijeme: 8:00 h do 9:00 h
Uspon: 853 m  Silazak: 853 m
Najviša točka: 2,361 m  Najniža točka: 1,951 m
Težina: lako do srednje teško

 

Treći dan (04.08): kružna staza oko Monte Pelmo (3.166 m)

Monte Pelmo je jedan od najpoznatijih i najimpresivnijih vrhova u Dolomitima, smješten u regiji Veneto u Italiji. Poznat po svom dramatičnom obliku, često nazivan “Kralj Dolomita”, Monte Pelmo nudi nevjerojatne planinske ture koje privlače ljubitelje prirode i planinarenja. Ture oko Monte Pelmo nude spektakularne poglede na okolicu, uključujući doline, jezera i druge veličanstvene planinske vrhove.

Na početnoj točki planinarenja, prijevoju Forcella Staulanza (1766 m), put nam pokazuje veliki znak s natpisom Orme Dinosauri al Pelmetto. Prelazimo livadu i na raskrižju se držimo desne strane prema Rifugio Venezia i penjemo se uzbrdo u rijetkoj šumi crveno-bijelo markiranom stazom br. 472. Nakon otprilike pola sata, staza se pretvara u prekrasnu visoku stazu koja se proteže duž obronaka Monte Pelmetta, manjeg brata Monte Pelma, s ponovljenim pogledima na skupine Civetta, Moiazza i San Sebastiano. Na potoku Rio Bianco znak zatim skreće pozornost na 20-minutno skretanje lijevo do tragova dinosaura u podnožju Monte Pelmetta. Otisci veličine medvjeđe šape u kamenoj ploči datiraju iz vremena prije oko 200 milijuna godina, kada je u današnjim Dolomitima vladala suptropska klima, a dinosauri su ostavljali svoje tragove u tadašnjim močvarama. Ostavljajući skretanje iza sebe, prolazite kroz planinske borove i rijetku šumu ispod jugozapadnih zidina Monte Pelmo do slabo definiranog sedla Col delle Crepe Cavaliere (1792 m), gdje se staza 474 susreće s našom rutom s desne strane.

Nastavljamo stazom 472 u smjeru istoka, lagano se uspinjući i s pogledom na dolinu Zoldano, preko visoke terase Le Mandre do livadnog uspona I Lac (1982 m). Nakon padalina ovaj dio staze je obično mokar i sklizak. Sada se nekoliko serpentina spuštamo u cirkus naseljen svizcima ispod Campi di Rutorto. Put se dalje penje kroz livade i planinske borove do raskrižja gdje se lijevo odvaja put za Rifugio Venezia. Nešto kasnije prelazimo Sella di Rutorto (1931 m), livadsko sedlo između Monte Pelma i Monte Penne, i stojimo ispred Rifugio Venezia (1946 m). Iz kolibe venecijanske sekcije CAI, koja je otvorena ljeti, pruža se pogled na Valle del Boite i grupe Antelao, Sorapiss i Cristallo.

Od kolibe počinje zahtjevnija dionica kružne staze, koja zahtijeva malo više pozornosti. Slijedimo stazu 480 u smjeru Forcella Val’Arcia i prvo se penjemo kroz grmlje planinskog bora. Potom prelazimo preko polja u podnožju istočnog stupa Monte Pelmo i kamenitih padina ispod kamenog tornja Croda di Forca Rossa (2737 m) i dolazimo do strmog, pješčanog usjeka. Kroz taj usjek se cik-cak uspinjemo po malom sedlu, a zatim prelazimo ulijevo na širokoj stjenovitoj gredici pričvršćenoj žičanim užadima do širokog točilišta ispod Forcella Val d’Arcia.

Posljednji strmi metri u serpentinama uzbrdo do Forcella Val d’Arcia (2476 m) zahtijevaju malo više napora prije nego što možemo uživati ​​u veličanstvenoj panorami nad Valle del Boite kao i fascinantnim pogledima na impresivnu, oko 800 m visoku sjevernu stranu Monte Pelmo.

S druge strane sedla spuštamo se markiranom stazom u lijevom zavoju do odvojka staze na zelenom grebenu. Nakon nekog vremena dolazimo na križanje, crveno označenu Dolomiti stazu br. 2, skrećemo lijevo te se ovom stazom u daljnjim usponima i nizbrdicama kroz rijetku crnogoričnu šumu vraćamo na početnu točku.

Udaljenost: 12,20 km  Vrijeme: 7:00 h do 8:00 h
Uspon: 1.042 m  Silazak: 1.042 m
Najviša točka: 2478 m  Najniža točka: 1,770 m
Težina: srednje teško

 

Četvrti dan (05.08): Kroz Val Setus do Cima Pisciadù

 Od velikog parkirališta na istočnoj rampi prijelaza Gardena na 1956 m, koje je ujedno i početna točka popularne Pisciadù via ferrata, pješačimo u početku prema jugu strmom šljunčanom stazom preko kamenih livada do odvojka staze. Odavde slijedimo označenu stazu 666A preko točila do ušća u klanac Val Setus. Kroz ovaj veličanstveni stjenoviti klanac pun krhotina uokviren strmim zidovima, staza se sada teško penje u brojnim oštrim zavojima. Strma, sjenovita visoka dolina zadržava ostatke starog snijega sve do sredine ljeta.

Dalje, vrh Val Setusa na prvi se pogled čini slijepom ulicom, ali alpska staza, trasirana 1910. godine, nastavlja se dijagonalno lijevo ispod stijene. Žičana užad i željezne spone pomažu nam da savladamo strme stijene koje slijede te uskoro dolazimo do gornjeg kraja Val Setusa (2610 m).

Putokaz pokazuje lijevo prema Rifugio Pisciadù (2585 m) do kojeg dolazite ubrzo nakon laganog spusta. Sklonište, otvoreno 1903., stoji na panoramskom položaju na prednjem rubu velikog stjenovitog bazena Vallon del Pisciadù, u kojem se slikovito nalazi istoimeno jezero. Iza kolibe se uzdiže naš cilj, Cima Pisciadù. Da bismo to učinili, kratko se spuštamo do kristalno čistog Lech de Pisciadù (2564 m) i prelazimo obronke jezera između vodene površine i okomite zapadne strane Cima Pisciadù na stazi 666. Na križanju skrećemo lijevo i brzo dobijamo na visini u strmoj Val di Tita, gdje nam ostatci starog snijega mogu stvarati problem. U serpentinama, kao i preko kamenih stepenica osiguranih žičanim užetom, staza vodi do križa uz cestu u Sella di Val di Tita (2816 m). Uz crveno označenu stazu, penjemo se strmim, stjenovitim južnim grebenom do vrha. Na gotovo 3000 m visokoj Cima Pisciadù (2985 m) grandiozna panorama, jedna od najljepših u cijeloj Sella grupi, nadoknađuje nam napor uspona. Dobrih tisuću metara ispod, cesta Gardena Pass vijuga od Corvare na sjeveru. Na jugu se iz stjenovitog mora masiva Sella uzdiže dojmljivi Piz Boè. Osim toga, pogled seže preko skupina Puez i Kreuzkofel do glavnog alpskog grebena s Ötztalskim, Stubai i Zillertalskim Alpama.

Udaljenost: 8,20 km  Vrijeme: 7:00 h do 8:00 h
Uspon: 1.247 m  Silazak: 1.247 m
Najviša točka: 2.981 m  Najniža točka: 1,959 m
Težina: srednje teško

 Doručak je svaki dan u 7:00, a polazak na ture je u 08:00.

Povratak u Karlovac 08.05. oko 24:00 sata

Oprema: Osnovna planinarska oprema, toplija odjeća, važeća osobna iskaznica, europska zdravstvena iskaznica. Za visokogorce dodatno još: kaciga, pojas, tvornički proizveden ipsilon, “paničar”, čeona lampa, rukavice, dereze, cepin.

Vodiči: Slobodan Kožul, 099 3659 393 i Jadranko Jagodić 099 851 3149