07.09.2024. VIDAKOV KUK

Dana 07.09.2024. 44  planinara  PD “Dubovac“ predvođeni vodičima: Rankom Baždarom, Darkom Gabrekom i Irenom Grgić krenulo je autobusom u  06,00 sati iz Karlovca  prema odredištu  NP „Paklenica“ tj. prema  Starigradu. Put je protekao  mirno, pospano a  vani pogotovo  kroz Liku  magla  pa se  pitaš usprkos  prognozi  kakvo te vrijeme čeka a ono pogotovo  poslije  jutarnje kave kod Macole  sve  sunčanije.

U  09,00 sati u Starigradu  nam se pridružuje  naš Velebitski  majstor  Dino Marin te sa dozvolom rangera autobusom dolazimo do zadnjeg parkirališta  gdje izlazimo, pripasujemo opremu,radimo milenijsku i  razdvajamo se u dvije  grupe.

Prva grupa od 17 planinara predvođena  doajenima – vodičima Rankom Baždarom i Dinom Marinom kreće trasom:  Ulaz u  NP – Anića luka- Lugarnica-pl dom Paklenica i natrag  gdje  su u laganom planinarenju do doma i šetnjama u  njegovoj okolici uživali u predivnoj  prirodi i pogledima  na divljinu Velebitskih stijena . Povratkom u Starigrad  iskorlstili su  vrijeme  čekajući drugu grupu za  kupanac.

Druga  grupa od 27  planinara  predvođena vodičima Darkom Gabrekom i Irenom Grgić    kreće trasom:  Ulaz u NP- Anića luka- Manita  peć- Zoljin kuk (847  mnm)- Vidakov kuk (845 mnm)-  zaselak Ramići podno Njivarske  glavice- Lugarnica- Ulaz u NP.

Od  ulaza preko Anića  luke do ulaza u  Manitu peć za sat  i  pol svladavamo uređenim serpentinama  uspon   i  to  više od  500 metara visinske razlike.  Kod ulaza  u  Manitu radimo  prvu veću pauzu i s vidikovca uživamo u pogledima na kanjon velike Paklenice.

Dalje krećemo klasičnom stazom kroz Velebit, red stijena, red gustiša,red sipara,red odmora, koncetracija maksimalna jer  kamen je tvrd, svaki neplanirani susret  (kontakt) boli i tako  oko 12,30 sati stižemo do Zoljinog kuka i prvog pravog vidikovca s pogledom na sve moguće strane.

Nastavljamo  prema Vidakovom kuku, staza slična, na  putu  pokoja  sajla ili ono još bolje penjati se ili  spuštati pokraj sajle kao sajle nema, po koji klin i metalna stepenica i oko 14,00 stižemo na Vidakov kuk. Radimo veću pauzu na sreću složni smo pa nas je svih 29 stalo na vrhu kuka za  milenijsku fotku.

Oko 15,00 sati  krećemo dobro  označenom stazom put Ramića podno Njivarske  glavice do Lugarnice  gdje stižemo oko 17,00 sati a ona zatvorena, pa smo lagano dehidrirani žeđ  morali gasiti vodom na dva izvora prije suvenirnice i  susreta s  b-kompleksom u konzervi karlovačke u  suvenirnici.

Do suvenirnice smo stigli oko 18 i sitno sati  pričekali bus  koji nas je odveo na kupanac u Starigrad.

Rezime druge grupe:  u stazi smo  proveli ukupno 9 sati, dosta  smo i odmarali jer bilo je sunčano  i  podosta vruće a kako su  neki rekli zato što  nismo jurili  mogli smo i više uživati.  Grupa je bila odlična te osim pokojeg grča i jednog uboda stršljena  (na sreću  bez težih posljedica) mislim da smo zaista  uživali u  ovom predivnom  izletu. Zato iduće godine predlažem nastavak  i  to s druge strane potoka, kroz  divljinu  Malu  Paklenicu na Anića kuk, pa kupanac.

Izvještaj sastavili: Ranko Baždar, Darko Gabrek i Irena  Grgić.

FOTO GALERIJA

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac za svoje članove i članove HPS-a  organizira Izlet na Vidakov Kuk (NP Paklenica).

Među prapovijesnim pećinama koje su uređene za posjetitelje, Manita Peć u Nacionalnom Parku Paklenica ističe se sa svojim impresivnim dvoranama i speleotemima. Sama staza je lagana šetnja uzbrdo po serpentinama, te je kvalitetno napravljena na način koji omogućava prelazak preko kosine koji inače ne bi bio moguć. Što se više penjete, to se ljepši pogledi prostiru ispred Vas, obuhvaćajući tok kanjona u oba smjera. Na suprotnoj strani, na istočnom rubu, kameni div Anića Kuk se, gotovo nadrealno, uzdiže iz dna doline. te samo jedan pogled na njega je dovoljno da se osjećate malenim u usporedbi s moći Majke Prirode. Ako ste pustolovno raspoloženi, planinarski put nastavlja se nakon pećine i vodi Vas prema Vidakovom Kuku.

Vodiči : RANKO BAŽDAR ( 098 134 5474) , DARKO GABREK ( 098 649 545),  IRENA GRGIĆ ( 098 507 222 )
Polazak :  07.09. 2024. SUBOTA  –  06.00  autobusna stanica ispred zgrade suda u Karlovcu
Težina izleta:   O ( kondicijski otežano ),  Z ( tehnički zahtjevno )
Cijena izleta :  25,00 € / osoba

06.00 – polazak prema Velikoj Paklenici, uz odmor dolazak oko 09.00

09.30 – polazak na uspon prema Vidakovom kuku

12.30 – dolazak na Vidakov kuk  (834 m)

13.30 – spust prema Lugarnici

14.00 – dolazak  u Lugarnicu, odmor

15.00 – silazak na parkiralište, odlazak u Starigrad

17.00 – slobodno vrijeme

20.00 – povratak u Karlovac , očekivani dolazak oko 23.00

Obveznu planinarsku opremu potrebno je prilagoditi vremenskim prilikama.

NAPOMENA: Odazivom na izlet, odnosno uplatom istog, svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat s uvjetima izleta, da ispunjava  zdravstvene,  psihofizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da prihvaća ovaj program, da ima plaćenu članarinu u pl. društvu za tekuću godinu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča. Hrana , voda iz ruksaka, mogućnost hrane i pića na Lugarnici i u Paklenici.

Prijave za izlet isključivo s uplatom zaključno sa 29. 08. 2024. god. na redovnim sastancima PD „Dubovac“ četvrtkom u 19.30  u prostorijama Školske sportske dvorane Mladost–mala dvorana

Predlažemo da se učlanite u PD „DUBOVAC“ iz Karlovca jer tako postajete članom HPS-a čime ostvarujete niz pogodnosti, od osiguranja do raznih popusta.

ŠTO NAS JE VIŠE, TO NAM JE BOLJE !!!