05.-07.07.2024. Turska Gora, Brana, Planjava i Ojstrica

Od 05.07 do 07.07.2024.  PD Dubovac organizira izlet u Kamniške Savinjske Alpe na vrhove Turska Gora, Brana, Planjava i Ojstrica

Kamniško-Savinjske Alpe su planinska skupina na krajnjem istočnom dijelu južnih vapnenačkih Alpa u Sloveniji. Naziv Kamniške Alpe dobile su po njemačkom nazivu Steiner Alpen (XVIII. st., njemački Stein: kamen), a naziv Savinjske Alpe po rijeci Savinji (XIX.st.). Leže između Karavanki na sjeveru i posavskoga gorja na jugu.

Izlet započinjemo u Logarskoj dolini koja se u duljini od sedam kilometara pruža pod strmim sjevernim obroncima Ojstrice (2350 m) i Planjave (2396 m). Na Planjavu se nastavlja s desne strane Kamniško sedlo (1903 m) i Brana (2253 m). Sa sjeveroistočne strane dolinu zatvaraju planine Turska gora (2251 m) i Mrzla gora (2203 m), a sve su više od 2000 metara. Početna točka uspona iz Logarske doline je parkiralište kod Koče pod slapom Rinka (930 m). Sa parkirališta po širokoj pješačkoj stazi se krećemo prema slapu Rinka, koji je visok 90-ak metara.  Pravi uspon započinje po građenoj pješačkoj stazi koja vodi uz slap Rinka. Nakon desetak minuta hoda izlazi se iz šume i dolazi se do prvog križanja na kojem treba skrenuti lijevo u smjeru Okrešlja, jer smjer desno vodi do  „Orlova gnijezda“, malog odmorišta i suvenirnici. Staza prema planinarskom domu na Okrešlju vodi u kratkim serpentinama zbog strmog uspona kojim se savladava velika visinska razlika. U samom početku je jako strma, puna korijenja stabala, a kasnije nakon izvora Savinje, nešto pogodnija i polegnutija.

Od planinarskog doma na Okrešlju, nakon 30 minutne pauze, nastavljamo uspon u smjeru Turskog žleba i Turske gore. U samom početku uspona izlazi se na pravu alpsku livadu okruženu pojasom visokogorske šume (ariš, bukva, smreka), zatim klekovine, i na kraju čistim kamenjarom. Planinarska staza nastavljala ravno prema Savinjskom sedlu, te se polukružno vraća podno Turskog žleba. Od ove točke slijedi dosta oštar uspon po tratini i siparu, koji u serpentinama vodi do ulaska u Turski žleb. Uspon nudi dvije varijante  – po siparu i onaj po ferati postavljenoj u desnu stijenu. Kada se završi uspon po ferrati, dolazi se do sipara na dosta ispostavljenoj padini. Izlaz iz Turskog  žljeba je očaravajući, a pogled s njegovog ruba na prostranu kamenu dolinu je predivan. Desno se pogled pruža sve do Grintovca, Skute i Rinki, a lijevo, na Tursku goru. Odavde, u blagom usponu, sve do vrha Turske Gore vodi krivudava alpska staza.

Od Turske gore nastavljamo put prema Kamniškom sedlu i domu gdje ćemo noćiti. Planinarski dom leži neposredno ispod Kamniškog sedla (1903 m), koje je sa zapadne strane omeđeno planinom Brana, a s istočne strane Planjavom. Sjeverna padina se vrlo oštro spušta u Logarsku dolinu a južna u dolinu Kamniške Bistrice. Neposredno prije dolaska na sedlo odvaja se put na vrh Brana. Nakon uspona na Branu spuštamo se na Kamniško sedlo.

Slijedeći dan nastavljamo izlet prema Planjavi. Uska staza i strmi dijelovi će nas pratiti sve do vrha. Na ovim dijelovima staze obavezna je upotreba opreme za samoosiguravanje. Do vrha je potrebno između 2 i 2,5 sati.  Sa Planjave se pruža nezaboravan pogled na sve strane. Put nas dalje vodi prema prijevoju Škarje ((2141m) i po ferati na vrh Ojstrice (2350). Za savladati ovu dionicu potrebno je najmanje 3 sata. S Ojstrice se dalje strmo spuštamo prema koči na Klemenči jami i dalje prema Logarskoj dolini, za što nam je potrebno cca 4 sata.

Maksimalan broj planinara na izletu je 20, a prijevoz će se organizirati kombijima ili osobnim automobilima. Točna cijena prijevoza će se odrediti naknadno (procjena je cca 30 Eur za osobna vozila).

Planirana su dva noćenja, u petak u Domu Planicev i u subotu u Kamniškoj koči na Kamniškom Sedlu. U Domu Planicev cijena smještaja za planinare s plaćenom članarinom za 2024 godinu je 15 € u skupnim sobama, + 2 € turističke takse, a posteljina je 3 €. Više informacija na www.dom-planincev.si .

Cijena spavanja u Koči na Kamniškom sedlu u skupnim sobama je 15 €, doručak je 7 €, večera i doručak 19 €. Boravišna taksa je 2 €. Više detalja na https://kamniska-koca.si/

Vremenski plan izleta:

Petak 05.07.2024

15:00 sati. Polazak ispred zgrade suda u Karlovcu. Očekivani dolazak na odredište, uz pol sata odmora oko 18:30.

Subota 06.07.2024

08:00-13:00 Uspon kroz Turski žleb (ferata) na Tursku goru

13:30-15:30 uspon na vrh Brana

16:30- 17:30 spuštanje s vrha Brana na Kamniško sedlo

Nedjelja 07.07.2024

06:30 ustajanje, doručak do 07:30

07:30-09:30 uspon na Planjavu

09:30-10:00 odmor

10:00-12:30 uspon na Ojstricu

12:30-13:00 odmor

13:00 -18:00 silazak u Logarsku dolinu

18:00-22:30 povratak u Karlovac

Ukupno vrijeme hoda s pauzama: subota oko 8-9 sati, nedjelja oko 10 sati

Težina izleta: tehnički zahtjevno, fizički vrlo zahtjevno

Vodiči: Slobodan Kožul (099 3659 393) i Robert Lemić (098 1696 770)

Potrebna minimalna oprema: alpinistički pojas, kaciga, zamka s dva karabinera, ferata set, čeona lampa, prva pomoć, gojzerice, ruksak, planinarska i osobna iskaznica, sunčane naočale, krema za zaštitu od sunca, rezervna odjeća i oprema primjerena vremenskim uvjetima, pribor za osobnu higijenu, hrana i piće za cijeli dan: voda (2-3 litre) sendviči, voće, suho voće, čokolada, keksi…

Prijave i informacije: četvrtkom u prostorijama društva od 19.30-20.30

OBAVEZNO PONIJETI VAŽEĆU OSOBNU i PLANINARSKU ISKAZNICU

NAPOMENA: Ograničeni smo na 20 mjesta, stoga svoje mjesto rezervirajte što prije. Odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat s uvjetima izleta te da ispunjava psihofizičke, zdravstvene i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu. Ima plaćenu planinarsku članarinu za tekuću godinu te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča. Vodiči zadržavaju pravo izmjene plana izleta ukoliko to smatraju potrebnim.