25.9.2021. VISOVAČA

U subotu 25.9 ujutro u 6:00 krenulo je 16 planinara podijeljena u 4 auta put Barić Drage na Jadranskoj magistrali ispod južnog Velebita. Putem stop kod Macole za kavu i uštipke. U Barić Dragu dolazimo iza 9 sati gdje nas čekaju još dva planinara iz PD Matice iz Zagreba. Nakon kraće pripreme prelazimo magistralu kod groblja i penjemo se građenom stazom “terezijanom” u Velebit. Staza je nekad povezivala Liku i primorje i bila je solidno građena širine 2-3m. Sada je staza zapuštena i mjestimice dosta zarasla u žbunje. No mi smo uspješno probili mimo livade Šušnjevac (Marasi) i Oblog kuka do Velebitskog vrha Visovača visine 1018m. Vrijeme je bilo pravo ljetno sa gotovo nimalo vjetra tako da je bilo poprilično vruće. No taj trud i napor je bio nagrađen nakon 4 sata kada smo izašli na vrh sa kojeg pucaju pogledi na primorsku stranu velebita, područje stapine, Debelog kuka i Panosa, ali se vide i velikani, Sveto Brdo, Visočica, Veliki Stolac… Nakon gotovo sat vremena guštanja na suncu silazimo istim putem natrag gdje nakon tri sata spusta dolazi opuštanje u moru i pivici. Povratak u Karlovac jadranskom magistralom do Senja, tako da smo turu lijepo zaokružili.

Izvješće sastavio Jadranko Jagodić

PD Dubovac u subotu 25.9.2021 vodi svoje članove i članove HPS-a na

VISOVAČU

Vodič : Jadranko Jagodić 099 85 13 149

Cijena prijevoza : 110 Kn veliki autobus ili 140 Kn mali autobus

Težina :

teško , nezahtjevno

Polazak : 06:00 sati , subota 25.9.2021, g. ispred zgrade suda u Karlovcu

PD Dubovac vodi Vas na Visovaču u Južnom Velebitu. Na vrh se kreće od mora iz Barić Drage starom Terezijanom mimo napuštenog sela Šušnjavac (Marasi) i planinarska staza izlazi na visinu 1018m. Vrh se nalazi južnije od Panosa i obzirom na svoj istureni položaj prema moru nudi lijepe poglede na kompletan južni Velebit (Veliki Stolac, Panos, Stapina, Rujno, greben vrhova prema Svetom Brdu…)

OKVIRNI PLAN IZLETA

06:00     Polazak iz Karlovca

09:00     Dolazak u Barić Dragu i uspon na Visovaču

18:00     Očekivani silazak

22,00     Očekivani dolazak u Karlovac

Oprema: Udobna obuća (gojzerice), prikladna odjeća, zaštita od vremenskih uvjeta (sunca i kiše). Štapovi preporučljivi.

HRANA: iz ruksaka, min. 2 l vode

NAPOMENA: obavezna osobna i planinarska iskaznica, maska za lice

Prijave i uplate kod vodiča ili četvrtkom na sastancima društva u 19:30.

Odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat s uvjetima izleta te da ispunjava psihofizičke, zdravstvene i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu. Ima plaćenu planinarsku članarinu za tekuću godinu te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjene plana i programa u slučaju nepredviđenih okolnosti.

Učlanite se u PD Dubovac. Što nas je više to nam je ljepše!