06.03.2020. Snježnica

Snježnica Konavoska i njezin najviši vrh Sveti Ilija su prvi planinarski cilj ovog trodnevnog izleta .Vrh je uvršten u HPO pa je željen cilj za sakupljače žigova . No obići će se više od toga a posebno atraktivan je posjet Srđu iznad Dubrovnika .

IZVJEŠTAJ S IZLETA

Planirajući izlet na Sniježnicu odlučio sam se da sam uspon bude 07.03. iz dva razloga. Prvo, zato što sam vidio da je na taj dan tradicionalni uspon “100 žena na Sniježnicu”, pa rekoh da se malo družimo. Drugo, jer sam računao na tradicionalno lijepo vrijeme u to doba godine na jugu Hrvatske. No, sudbina nam je malo izmiješala karte i odlučila se malo poigrati sa nama. Gledajući prognozu danima prije izleta shvatio sam da nećemo imati sreće sa vremenom, ali odustajanje nije bila opcija.
Krenuli smo u petak 06.03. u 8 sati. Vrijeme tmurno, a uskoro počinje i kiša. Nakon par sati vožnje dobivam obavijest da je organizator otkazao tradicionalni uspon. Logično, prognoza loša, razumijem ih ali mi smo krenuli i idemo kud smo naumili. Nakon ugodnog putovanja stižemo u kišni Dubrovnik i smještamo se u hostelima uz manje probleme. Navečer pada odluka da mi ipak sutradan idemo na vrh.
Subotnje jutro kišovito, tmurno ali što smo bliži polaznoj točci kiša prestaje a sunce se nazire kroz oblake. Ima nade, počinjemo vjerovati u sreću. Polazna točka nam je selo Mihanići. 45 članova PD Dubovac i 2 članice PD Sniježnica kao naši vodiči odradili uspon i silazak bez ijednog odustajanja i gotovo bez toliko najavljivane kiše. Tek pokoja kap je malo “pomazila” one koji su stigli posljednji.
Za nedjelju nam je bio planiran obilazak Srđa ali to nismo odradili jer je konačno stiglo i to toliko najavljivano nevrijeme. Kad propadne plan A prelazi se na plan B (odnosno šta ti padne na pamet) pa smo otišli do sunčanog Šibenika koji nam je bio usput. Uz pomoć naše vodičke legende Dine Marina prošetali smo šetnicom svetog Ante. Nakon toga smo nastavili putovanje do Karlovca u koji smo stigli oko 20 sati.
Koristim priliku da zahvalim Saneli Blažević iz PD Sniježnica koja mi je puno pomogla oko organizacije ovog izleta.
Robert Lemić                                                          Album s izleta