13.03.2022. – KALNIK  – vrh VRANILAC

Nedjelja je bila kao stvorena za planinarenje. Bus na kat dovezao nas je podno Kalnika, odakle krećemo prema domu. Nakon jutarnje kave krećemo prema vrhu Peca, te uživamo u pogledu prema sjeveru Hrvatske. Istim putem vraćamo se natrag i dijelimo u dvije grupe. Prva grupa prema vrhu Vranilac preko „Zubi“, a druga sjevernim pristupom prema istom vrhu. Nakon uživanja na kalničkom grebenu zaputili smo se u dom na ručak. Poslije ručka razgledali smo Stari grad Kalnik i krenuli prema Karlovcu u koji dolazimo oko 18:00 sati.  FOTO

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac u nedjelju 13.03.2022.g. vodi svoje članove i članove HPS-a na  KALNIK  – vrh VRANILAC (643 m)  KT HPO 3.2.

PD Dubovac organizira izlet na Kalnik, planinu u sjeverozapadnom djelu Hrvatske, nedaleko grada Križevaca. Veliki dio Kalničke gore je proglašen zaštićenim krajolikom, a područje oko Malog Kalnika ima status posebna botaničkog rezervata.  Kalnik je dug 16 kilometara, a visok u prosjeku od 400 do 500 metara. Ova planina ima dva usporedna grebena, onaj sjeverni je šumovit, a na južnom strše stijene. Kalnik se ubraja među najstarija planinarska izletišta u Hrvatskoj.

Opis izleta:
Od Pl. doma Kalnik (480m) idemo do obližnjeg vrha Peca (624m) na kojem se nalazi vidikovac od kuda se pruža pogled u smjeru Varaždina, Čakovca i Mađarske.
1. grupa kružnom poučnom stazom obilazi greben sa zapadne strane i penje se do vrha Vranilac (643 m). Vrh je označen geodetskim stupom a pogled se pruža pogled prema Ravnoj gori, Ivanščici, Medvednici, Petrovoj gori, Papuku i Psunju. Pod vrhom je TV toranj i rampa za paraglajdere.
2. grupa prolazi nizom stjenovitih zubaca poznatih pod imenom staza “7 zubi”. Stjenoviti greben se nalazi između gradine Veliki Kalnik i vrha Vranilac. Pri kretanju se potrebno služiti rukama, provlačiti kroz stijenu bez ruksaka a na pojedinim dionicama se koriste sajle i klinovi. Kaciga je obavezan dio opreme. Obje grupe se nalaze kod Pl. doma Kalnik. U blizini se nalazi gradina Veliki Kalnik iz 13. st. koja čuva svoje zidine još iz doba vladavine Bele IV, a na putu do vršne terase prolazi se uz alpinističko vježbalište.

Vodiči:
1.
grupa VJEKOSLAV ŠIPEK 095 9404 964  RANKO BAŽDAR 098 1345 474
2.
grupa MARIN MARAS 0916863 866    DARKO GABREK 098 649 545

Polazak : 13.03.2022. NEDJELJA, u  07:30 ispred zgrade suda u Karlovcu

Težina izleta:

1. grupa- L (kondicijski lako) N (tehnički nezahtjevno) – prikladno za djecu s roditeljima, planinare početnike, iskusne planinare

2. grupa – L (kondicijski lako) Z (tehnički zahtjevno) – prikladno za iskusne planinare

Cijena prijevoza80 kn veliki autobus ili 110 kn mali autobus

Planinari koji planiraju sudjelovati na izletu a putovati će osobnim automobilima, trebaju se prijaviti vodiču.

Okvirni plan izleta:
07:30 – polazak sa autobusne stanice ispred zgrade suda
09:30 – dolazak u Kalnik, priprema i polazak na turu, podjela u dvije grupe
    1. grupa – vrh Peca – kružna poučna staza – vrh Vranilac– Pl. dom
    2. grupa – vrh Peca – staza “7 zubi” – vrh Vranilac – zapadni
greben – Pl. dom
14:00  – boravak na Pl. domu, odmor, ručak
15:30 – obilazak gradine Veliki Kalnik
17:00 – okvirni polazak
19:00 – očekivani dolazak u Karlovac

OPREMA: planinarska obuća, prikladna odjeća, zaštita od vremenskih uvjeta (hladnoća, vjetar, kiša), kaciga (2.grupa), štapovi za hodanje, prva pomoć, obavezna osobna i planinarska iskaznica, maska za lice

HRANA: u Pl. domu Kalnik se nalazi odlično opskrbljen restoran, moguća je konzumacija vlastite hrane u prostoru predviđenom za planinare, min. 2 l vode

Prijave i informacije kod vodiča četvrtkom u 19.30 sati u Školskoj sportskoj dvorani Mladost – mala dvorana, zaključno s uplatom do 10.03.2022.

Temeljem zaprimljenih prijava organizirat će se izlet sukladno epidemiološkim mjerama.

NAPOMENA: Odazivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat sa uvjetima izleta, da ispunjava  zdravstvene, psihofizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da prihvaća ovaj program, da ima plaćenu članarinu u pl. društvu za tekuću godinu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.