13.05.2023. Panoga, Vilenski kukovi, Mamet Jama

Zbog izrazito lošeg vremena izlet se otkazuje.

Planinarsko društvo „ DUBOVAC “ organizira jednodnevni izlet u subotu 13.05.2023.  Panoga ( 1064m ), Vilenski kukovi, Mamet Jame.

Vodiči : Damir Starešinić ( 095 365 5733);  Jadranko Jagodić (099 851 3149)
Polazak: subota 13.05.2023.g. u 06.00 sati autobusna stanica ispred zgrade suda u Karlovcu
Prijevoz i cijena: autobus, 20,00 € ( Preračunato prema fiksnom tečaju konverzije 1 EUR = 7,53450 HRK )
Ocjena težine :  O – kondicijski otežano ; N – tehnički nezahtjevno

Panoga je vrh okružen mističnim kukovima koji su prema mitskim vjerovanjima obitavalište velebitskih vila a sa kojeg imamo lijepe poglede na sve strane, od Tulovih greda i Sv. Brda pa sve do Crnopca. To je prostor mitskih vjerovanja što ne začuđuje s obzirom na nadnaravnu ljepotu prizora mističnih kukova svih oblika. Narodna predaja kaže da vile prolaze kroz Vilinska vrata kad krenu na zborovanje, na Dušicama se sastaju, a na Vilenskim kukovima plešu.

Mamet Jama  duboka  je 206 metara. Otvor jame je eliptičnog oblika, dimenzija 60 x 70 metara i predstavlja najimpresivniji jamski otvor u Hrvatskoj. 2004. godine austrijski base jumper Felix Baumgartner skočio u jamu padobranom . A Ivan Trifonov 2014 .je pokušao i uspio spustiti se balonom u jamu Mamet na Velebitu.

06:00 – polazak prema  Prezidu gdje planiramo stići oko 09.00 sati
09:00  – dolazak u Prezid na početnu točku i kretanje na turu
– dolazak na Panogu
– dolazak na Mamet Jamu
– dolazak na skretanje za Muškovce –završetak ture
16:00 –   dolazak u Obrovac
17:00 -17:30 polazak za  Karlovac
21:00 – očekivani dolazak u Karlovac

Prijave za izlet isključivo sa uplatom zaključno sa 06.05.2023. god. kod vodiča ili četvrtkom u  19.30 sati u  Školskoj sportskoj dvorani Mladost – mala dvorana.

OPREMA: U skladu sa vremenskim uvjetima, prikladna odjeća, gojzerice, štapovi za hodanje, minimalno 2 l vode

Prijavom na izlet svaki član Društva potvrđuje da je upoznat sa zahtjevima izleta, da ispunjava zdravstvene, fizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da ima uplaćenu članarinu HPS-a za tekuću godinu, te da pristupa izletu na vlastitu odgovornost. Sudionik je dužan tijekom izleta slušati upute vodiča.

U slučaju loših vremenskih prilika ili drugih nepredviđenih okolnosti, vodič ima pravo promijeniti rutu ili otkazati izlet.