15.06.2024. STRAHINJČICA

Dana 15. lipnja  2024. godine  37 planinara PD Dubovac  predvođeni  vodičima Darkom Gabrek i Robertom Boić  krenulo je iz Karlovca u 07,00 sati put Krapine odnosno Podgore  Krapinske  kako  bi pokorili Strahinjčicu.

U  Podgoru  Krapinsku  smo stigli oko 08,30 sati, izišli iz busa, uzeli i pripasali opremu te lagano krenuli  u stazu koja nas je  sljedećih sat i  pol  serpentinama dizala  preko  Jelenskih  pećine i male feratice  do planinarske  kuće na Strahinjčici. Gdje god  se  je staza uspjela oteti  gustoj  šumi  omogućavala je prekrasne vidike na okolicu Krapine.

Oko  10 sati smo  kod  planinarske odradili prvi pauzu, te  oko 10,30  sati  krećemo  preko Vidikovca  gdje opet  ulazimo u gustu  šumu  prema vrhu Sušec (846 mnv) ujedno i kontrolnoj točci HPO. Odmaramo lupamo žigove, papamo, jedino što možda nedostaje  su pogledi koji su minimalni zbog guste šume. Nastavljamo po vršnom grebenu Strahinjčice preko Prijevoja do Sekolja (mjesto gdje su se sjekli  kolci za  gorice) ili Hajdinih zerna (zrno heljde).  Po odmoru lagano se spuštamo na  Poljane i dolazimo do Lovačkog doma ponad Radoboja , gdje ulazimo oko 14 sati u veliku gužvu jer sve je puno gljivara iz cijele  Hrvatske i šire.  Kratko zadržavanje,  divljenje raznolikosti gljiva i gljivara. Krećemo  dalje spuštajući se prolazimo u šumi pored Tumula (predpovijesni grobovi u zemljanim humcima najčešće kružnog  oblika) te u 15,00 sati stižemo do planinarskog doma  HPD-a Radoboj. Kreće druženje koje je uz odličan grah,  štrukle i sredstva za hidrataciju potrajalo  do 17,00 sati,  te  još 10-tak minuta do busa.

Atmosfera  u busu odlična, jer ne pratimo nogomet te oko 18,30 stižemo u Klc.,  a  u gradu muk (gubimo 3:0 u nogometu).

Izlet odličan po ocijeni svih sudionika, a najviše su me zadivila dječica  (uzrasta od 5 do 12 godina) koja su više nego uspješno svladala stazu i još su  imali snage i za  trčanje po budućoj sanjkaškoj stazi.

Izlet pripremili i vodili:

vodiči Darko Gabrek i Robert Boić

PD Dubovac organizira društveni   izlet u subotu 15.06.2024 na STRAHINJČICU.

Strahinjčica je gora  u sjevero-zapadnom dijelu Hrvatskog  zagorja.  Proteže se  u smjeru zapad-istok u duljini od 10km, sa vrhovima  Slon, Gorjak,  Strahinjčica, Sušec i Sekolje (Hajdine zerne)  U višim djelovima  pokrivena je gustom mješovitom bjelogoričnom šumom  a u  nižim dijelovima su to pašnjaci, livade te obradive  površine. Strahinjčica  je veliki vrt orhideja  (32  vrste i podvrste) i to je jedan od glavnih razloga za izlet.

Polazak : 15.06.2024.g. u 07,00 sati ispred zgrade suda u Karlovcu
Prijevoz i cijena : autobus,  cijena  15,00 .  Prijave  zaključno sa  06.06.2024.  na sastancima četvrtkom , kod vodiča .
Ocjena težine :  otežano , nezahtjevno

Vodiči :  Darko Gabrek  ( 098 649 545 ) ,  Robert Boić ( 091 519 1894 )

• 06. u 07,00 sati polazak ispred zgrade suda
  • 08,30 sati dolazak do Podgore Krapinske  te oko 09,00 sati polazak na stazu iz Podgora Krapinskih preko vrha Sušec (846  mnv)- Prijevoja-Sekolja  do Poljana.
  • Kružna staza od Poljana preko Plata i Lovačkog doma  na Poljane  poznata je  kao Orhidejeva staza (ime govori sve).
  • Oko 15,00 sati očekivani dolazak na planinarski dom HPD “Radoboj“, odmor uz druženje
  • Najkasnije u 17,00 sati polazak  za Karlovac u  koji  stižemo najkasnije u 19,00 sati

OPREMA :  Prikladna odjeća  u skladu sa vremenskim uvjetima, pl. štapovi  poželjni, hrana i piće iz ruksaka

NAPOMENA : obavezna osobna i planinarska iskaznica

Pored obvezne planinarske opreme istu ćemo prilagoditi i dogovoriti prije polaska a prema vremenskim prilikama.

NAPOMENA: Odazivom na izlet, odnosno uplatom istog, svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat sa uvjetima izleta, da ispunjava  zdravstvene,  psihofizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da prihvaća ovaj program, da ima plaćenu članarinu u pl. društvu za tekuću godinu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.

Prijave za izlet isključivo sa uplatom kod vodiča ili na sastancima Društva četvrtkom u 19.30 u prostorijama Školske sportske dvorane Mladost – mala dvorana.

Predlažemo da se učlanite u PD „DUBOVAC“ iz Karlovca. Tako postajete članom HPS-a čime ostvarujete niz pogodnosti od osiguranja do raznih popusta.