Međunarodni tjedan arhiva 2024.

Povodom Međunarodnog tjedna arhiva 2024. Državni arhiv u Karlovcu poziva Vas na otvorenje izložbe U PLANINE! – u ponedjeljak, 10. lipnja 2024. godine s početkom u 12 sati u Velikoj dvorani Državnog arhiva u Karlovcu, Ljudevita Šestića 5.

Državni arhiv u Karlovcu kao dio arhivističke zajednice redovito početkom lipnja svake godine obilježava Međunarodni tjedan arhiva. Hrvatsko arhivističko društvo – koordinator obilježavanja Međunarodnog tjedna arhiva, za centralnu točku ovogodišnjeg programa odabralo je zajedničku temu naziva: U planine !

Ove se godine obilježava niz obljetnica vezanih za planine i planinarenje od kojih je svakako najznačajnija 150. godišnjica osnivanja Hrvatskog planinskog društva čime započinje organizirano planinarenje u Hrvatskoj.

PD Dubovac je kao najstarije planinarsko društvo u Karlovcu prepoznato kao stvaratelj privatnog arhivskog gradiva koje ima posebno značenje za povijest planinarstva u Karlovcu. Svojom djelatnošću kontinuirano daje važan doprinos planinarskoj zajednici Hrvatske i općenito društvenom životu grada Karlovca.

Uz obilježavanje 150. godišnjice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj, izložba će prikazati početke planinarstva u Karlovcu uz prezentaciju preuzetog gradiva Planinarskog društva Dubovac iz Karlovca.

Početci planinarstva u Karlovcu sežu još u prvu polovicu 19. stoljeća: 1843. godine karlovačka je književnica Dragojla Jarnević usponom na Okić izvela prvi penjački uspon u povijesti hrvatskog planinarstva.

Organizirano planinarstvo u Hrvatskoj započinje osnivanjem Hrvatskog planinarskog društva 1874. u Zagrebu. Karlovac pritom nimalo ne zaostaje pa je već 1883. imao povjerenika HPD-a, gimnazijskog profesora Rudolfa Krušnjaka. Među istaknutim planinarima tog razdoblja bili su učitelj i književnik Stjepan Širola, pedagog Davorin Trstenjak, botaničar Ljudevit Rossi, fotograf Hinko Krapek, bankar Vladimir Krešić i učitelj Vatroslav Mužina.

Izložba pokriva nekoliko važnih razdoblja i tema:

• Početci planinarstva u Karlovcu (1836.-1914.): Rani usponi i organizacija.
  • Podružnica „Martinšćak“ (1923.): Osnutak podružnice i aktivnosti.
  • Međuratni izleti: Detalji izleta i društvenih događanja između dva svjetska rata.
  • Stari grad Dubovac: Omiljeno izletište Karlovčana; predaja podružnici „Martinšćak“ na upravu i čuvanje – preimenovanje u podružnicu „Dubovac“
  • Obnova nakon 1945.: Ponovna uspostava planinarskih aktivnosti nakon Drugog svjetskog rata.
  • 1950-e i 1960-e: Prikaz izleta i novih uspona.
  • Planinarske kuće, putovi i obilaznice: Informacije o planinarskim kućama Kalvarija i Vodice te obilaznicama i putovima Planinarskog društva „Dubovac“, Karlovac

Veselimo se Vašem dolasku!