Uspon na Grossglockner

U sklopu prve više planinarske škole PD dubovca održan je uspon na najviši vrh Austrije Grossglockner, visok 3798m. Uspon je vodio J. Jagodić, a učesnici su bili I.Grgić, A.Grahović, M.Bedeniković, J. Zagudajev, O.Borovec, G. Atlija, Đ. Fabac i D. Šeketa.

Prognoza nije bila obećavajuća ali ipak smo krenuli u nedjelju popodne put Austrije. Početna točka uspona je bila parkiralište ispod Lucknerhausa na 1900m, a “baza”  Stüdlhütte na 2800m. Na ledenjaku ispod Grossglocknera su rađene vježbe zaustavljanja pada u ledenjačku pukotinu i izvlačenje iz iste. Nakon toga idući dan uslijedio je uspon na dom Erzherzog Johann Hütte na 3454m nadmorske visine, gdje zbog loše prognoze nastavljamo odmah prema najvišem vrhu Austrije Grossglockner visokog 3798m. Zbog manjka snijega prethodne zime i topljenja ledenjaka taj uspon je ove godine teži od uobičajenog. Ulazni dio koji se prethodnih godina prolazio lakše po snijegu sada traži penjanje u stijeni, a sigurnosti radi osiguran je fiksnim užetom. Zbog velike gužve uobičajene na ovom vrhu, a zatim i nailaska opasnog oblaka od dva naveza prvi je uspio izaći na vrh, dok se drugi navez okrenuo nakon što se popeo na Mali Glockner, vrh tek nešto malo niži od Velikog koji je odijeljen jednim sedlom. Uslijedio je spust po magli i sniježnim padalinama do doma Johann Hütte. Idući dan je vrh cijeli dan bio u oblacima kao što je bilo prognozirano tako da smo se spustili do kombija i nastavili put kući. Velike čestitke svim učesnicima jer ovaj vrh spada u vrlo zahtjevne alpske vrhove, kojeg ispenjati u ovakvim promjenjivim uvjetima nije lako. Vrlo dobro iskustvo za sve polaznike ove škole.