23.02.2020. Kroz kanjon Rječine

RIJEČKA OBILAZNICA – KROZ KANJON RJEČINE 23.02.2020.

Već treću godinu zaredom, u planu Društvenih izleta termin krajem velječe ili početkom ožujka kao rezerviran za odlazak prema Kvarneru, prema Rijeci, ovogodišnjoj Europskoj prijestolnici kulture, gradu u zaleđu kojeg je bezbroj prekrasno uređenih planinarskih staza. Ove godine odlučili smo se za stazu Kroz kanjon Rječine.

Samom objavom izleta, prijavljuje se gotovo 80 članova, 14 dana gledamo samo u nebo, škicamo prognoze…, nedeljno jutro, dva busa, nažalost neki nam se “pokočili“, krećemo prema Drenovi, preko mosta Pašac, starom “petrolejskom“ cestom. Odmor uz jutarnju okrijepu u mjesnoj “ čitaonici “, Drenovljani u pripremi za popodnevno sudjelovanje u Maškaranoj povorci na Riječkom korzu. Atmosfera supić, priprema i krećemo put Velog vrha i dalje.

Tijekom četiri i po sata hoda ( naravno s odmorima, izvrsno se hodalo ) od Drenove do Trsata, preko Velog vrha ( 432 m – pogled na cijeli Kvarnerski zaljev, otoke Krk i Cres, Učku i grad Grobnik ), “ linije bunkera “, Svete Katarine, Matešićevog mlina, mlina u Žaklju, uživali smo u slikovitim ambijentima kanjona, starih mlinova i prekrasnim pogledima s obronaka iznad kanjona, posebno prema Grobničkim Alpama.

Nakon odmora na Trsatu, posjetu Svetištu Gospe Trsatske, Trsatskim škalama spuštamo se na Deltu. Brzinsko presvlačenje, neki se i maškaraju, via Korzo, grad u fešti, veselju, postajemo dio Međunarodne karnevalske povorke. I ove godine, ono kad je najbolje mi moramo doma, čuju se i neke ideje da to nebude tako, možda već dogodine.

Hvala svima,posebno Ivanu, Marinu, Vjekoslavu, funkcionirali smo ka urica (iako mic skrenuli s marke neke uputili u OPŠ ). Sve pohvale najmlađima  , Nei i Filipu.

Izlet su pripremili i vodili :

vodiči  Krešimir Fajdić , Ivan Lutz, Marin Maras i vodič pripravnik Vjekoslav Šipek

Album s izleta

Planinarsko društvo “DUBOVAC“ Karlovac za svoje članove i članove HPS-a organizira izlet u Rijeku – Europsku prijestolnicu kulture 2020. U prijepodnevnim satima boraviti ćemo u prostoru kanjona rijeke Riječine koji je 1985 god. proglašen zaštićenim objektom prirode.