11.09.2021. KANJONOM ZRMANJE

IZVJEŠTAJ

U subotu 11.09 u 06h ujutro PD Dubovac je poveo svoje planinare na jedan laganiji i ležerniji izlet koji se odvijao na području i okolici grada Obrovca i rijeke Zrmanje.

Krenulo se sa malim kašnjenjem što kod planinara nije običaj, desetak minuta poslije 6h. 48 planinara sa dva vodiča. Polasatna pauza bila je naodmorištu Zir a onda starom cestom preko Prezida i Obrovca pravac za Kruševo največe selo u zadarskoj županij. Cilj izvor Osojnica iznad sela. Sve potrebne informacije o Kruševu Obrovcu rijeci Zrmanji kao i zanimljivostima toga kraja planinari su dobili od vodiča tijekom vožnje u autobusu tako da je sada preostalo samo lagano hodanje slikanje i uživanje. Nakon izvora i slikanja na i sa umjetnim magarčićima posjećujemo spomenik fra Anti Pavlovu crkvu sv Jurja i vraćamo se u Obrovac. Slijedi hodnja od sat vremena uz Zrmanju do Jankovića buka. Očarani intenzivnim mirisima bilja ljepotom rijeke dio planinara se kupa a slikanju nikad kraja. Ipak mora se dalje pa se oko 14h nalazimo u Obrovcu i slijedi jednosatno osvježenje u kafićima na obali a u 15h slijedi vožnja brodovima niz kanjon rijeke Zrmanje u Novigradsko more. Vožnja zelenom i vijugavom rijekom je posebni doživljaj. Ono je kamen poglavice Winetua tu je veslao kanuom a tamo gore je njegovo selo a tamo njegov grob objašnjava nam brodar Ivica. U Novigradskom moru slijedi vezanje brodova za stupove i na iznenađenje mnogih otvaranje zadnju stranicu broda i kupanje u malo osvježavajućem moru. Kupanje je pravi hit a ono hodanje od ukupno 10-tak km kao da nije ni bilo. Oko 17,30h smo ponovo u Obrovcu a u gradiću koji je pomalo već pust pada pjesma i pokoji ples.Ipak u 18,45h svi su u busu i uz veću pauzu kod Macole. Nešto iza 22h smo u Karlovcu. Prepuni dojmova stariji a i mlađi kažu da izlet treba ponoviti. Od moje strane kao vodiča izlet nije tipični planinarski ali je u eri dosta teških izleta dobrodošao a u sivoj covid svakodnevnici izuzetno osvježenje. Izlet su osmislili Ranko Baždar i tehnički odradio Damir Starešinić a vodiči na stazi su bili Ranko Baždar i Darko Grba kojima ovim putem zahvaljujem. Također zahvaljujem svim sudionicima izleta na disciplini jer se iz ove ljepote bilo teško maknuti a dan je bio kratak.

Izvješće sastavio Ranko Baždar

FOTO1

FOTO2

NAJAVA IZLETA

Planinarsko društvo “Dubovac“Karlovac organizira izlet za svoje članove i članove HPS-a u subotu 11.09.2021. u

grad Obrovac  i na rijeku Zrmanju

Ovo je nastavak izleta od prije dvije godine kada je istraživano područje gornjim tokom rijeke Zrmanje i rijeke Krupe pa do manastira Krupa. Izlet obuhvaća tri lokacije :

Izvor Osojnik-20tak min od Kruševa

Šetnica od Obrovca do Janković buka (oko 8km)

Vožnja brodom niz Zrmanju od Obrovca do ulaska u Novigradsko more i natrag

Polazak : 11.05.2021.g. u 06 sati ispred zgrade usuda u Karlovcu
Prijevoz i cijena :veliki  autobus,130,00 kn, mali autobus 180 kn .

Cijena vožnje brodom 120 kn

Uplate na sastancima četvrtkom, kod vodiča.
Ocjena težine :  a) nezahtjevno, lagano

Vodiči : Ranko Baždar ( 098 134 5474 ) Damir Starešinić  ( 095 365 5733 )

• 06,00       polazak iz Karlovca(ispred zgrade suda)
  • 09-09,30  dolazak u Kruševo na izvor Osojnik
  • 11,30       odlazak u Obrovac na šetnicu Jankovića buk
  • 14,00-15,00  cdmor u Obrovcu
  • 15,00-18,00 vožnja brodom i kupanje u Novigradskom moru
  • 19,00 povratak prema Karlovcu
  • 23,00 očekivani dolazak u Karlovac

OPREMA :  U skladu sa vremenskim uvjetima, prikladna odjeća i obuća, štapovi za hodanje.

NAPOMENA : obavezna osobna i planinarska iskaznica. Hrana i voda iz ruksaka. Minimalno 2,5l vode

Odazivom na izlet, odnosno uplatom istog, svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat sa uvjetima izleta, da ispunjava  zdravstvene,  psihofizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da prihvaća ovaj program, da ima plaćenu članarinu u pl. društvu za tekuću godinu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.

Prijave za izlet isključivo sa uplatom kod vodiča na sastanku Društva četvrtkom u 19,30 sati u prostorijama Školske sportske dvorane Mladost–mala dvorana.