Započela je sa radom 1. VIŠA PLANINARSKA ŠKOLA

Uvodnim predavanjima započela je sa radom 1. VIŠA PLANINARSKA ŠKOLA u organizaciji Planinarskog društva “Dubovac” Karlovac prema Programu Više planinarske škole u Hrvatskom planinarskom savezu.

Cilj Više planinarske škole je da polaznicima omogući proširenje i nadogradnju osnovnih planinarskih znanja i vještina a namijenjena planinarima koji već vladaju osnovnim znanjima i vještinama nužnima za sigurno kretanje i boravak u planinama te žele svoje vještine i znanja nadograditi dodatnim znanjima i vještinama o zimskom planinarenju, kretanju po osiguranim planinarskim putovima i o planinarenju u visokom gorju. Škola obuhvaća informiranje polaznika o mjerama sigurnosti pri sudjelovanju na zahtjevnijim planinarskim izletima, turama i pohodima u planinama.

Škola se sastoji od teoretskog i praktičnog dijela nastave.

Teorijski dio nastave provoditi će se u prostorijama organizatora PD„Dubovac“, planinarskom objektu  ili / i na terenu.

Praktični dio nastave provoditi će se na prikladnim planinskim terenima koji omogućuju izvođenje vježbi i to na dvije ture koje obuhvaćaju kretanje po klinčanom putu, dvije ture po terenu sa snježnom podlogom te dvije ture s kretanjem na planinskim terenima iznad 3000 metara. Obuka o kretanju po ledenjaku provoditi će se obavezno na ledenjačkom terenu, uz primjenu najviših mjera sigurnosti.

Voditelj škole Robert Lemić upoznao je polaznike s programom i planom rada škole koji je u cijelosti pripremljen na način da omogućava realizaciju i provedbu programa sukladno epidemiološkoj situaciji na sam dan izvođenja aktivnosti ( bilo predvanja ili tura ) uz poštivanje svih mjera i odluka Stožera civilne zaštite RH i drugih zemalja EU.

Tijekom narednih gotovo šest mjeseci (škola završava 16.08.2022.) održati će se 14 predavanja, vježbe prve pomoći i penjanja, 8 višednevnih planinarskih tura na terenima Hrvatske, Slovenije, Austrije, Italije.

Predavanja, vježbe i ture održavaju i vode iskusni planinari, vodiči, alpinisti, instruktori HPS-a i Hrvatske gorske službe spašavanja .

Zbog zahtjevnosti organizacije i realizacije programa škole broj polaznika je ograničen, i upisano je planiranih 12 polaznika, kojima želimo uspješan rad.