13.04.2024. Klek 150 g. HPS-a

Nakon okupljanja 13.04.2024. u 7.30 ispred suda u Karlovcu, 49 planinara autobusom (3 odustajanja u zadnji tren) i još 9 autima u pratnji 3 vodiča (Davor Špac, Krešo Fajdić i Vjeko Šipek) krenulo je put Ogulina točnije mjesta Bjelsko, od kuda je bilo planiran uspon na Klek.

Na samom polasku vidjelo se da je atmosfera vesela i živahna što je bilo idealno za izlet koji nas je čekao. Iako prvotno nije bilo planirano zaustavljanje prije Bjeloskog, na zamolbu pojedinih planinara stali smo na odmorištu Dobra gdje smo obavili „pit stop“ za fiziološke potrebe.

U Bjelsko smo došli oko 9.00 sati te smo nakon okupljanja krenuli prema Planinarskom domu Klek. Na putu su nam dočekali organizatori (HPD Klek iz Ogulina) s kolačima i čajevima. Put do doma bio je polagan zbog velikog broja planinara koji su se također priključili pohodu. Na nas i ostale planinare sa strane su pazili članovi HGSS-a a za pravilno kretanje uz vodiče planinarskih društava brinuli su se i HPS-ovi vodiči u organizaciji nekoliko Stanica planinarskih vodiča.

Dolazak na dom oko 10.30 pokazao je svu veličinu pohoda što se kasnije i dokazalo kad smo od članova HPD Klek Ogulin doznali da su brojači osoba izbrojali preko 1.300 osoba do cca 11.00 sati. Dok se manji dio naše grupe odlučio se za uspon na sam vrh Kleka (na kojem su se o sigurnosti uz HGSS brinuli i HPS-ovi vodiči) veći dio grupe prema preporukama vodiča društva odlučio je ostati na domu kako bi izbjegao dugo čekanje i gužvu na usponu na vrh. Na domu smo prisustvovali službenom programu uz govore gradonačelnika Ogulina, predsjednika HPS-a i predsjednika PZS uz prisustvo i Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića (kao pokrovitelja ove manifestacije). Nakon službenog dijela održana je i HGSS-ova pokazna vježba helikopterskog spašavanja u kojoj su svi uživali te nakon kratkog druženja oko 13.00 krenuli smo prema Bjelskom gdje je bio organiziran ručak i zabava uz muziku.

U Bjelskom (u koje smo došli oko 14.00) uz jelo i zabavu zadržali smo se do 16.00 kad smo krenuli prema Ogulinu gdje smo odlučili posjetiti i Alpinističku zbirku u Zavičajnom muzeju Ogulina te odraditi mali odmor za kavu/sladoled.

Polazak prema Karlovcu iz Ogulina je bio u 18.00 gdje smo uspješno i veselo stigli u 19.00 sati.

Puno hvala svim sudionicima izleta a posebno mojim kolegama i pomoćnicima na ovom izletu Kreši i Vjeki.

Izvještaj sastavio
Davor Špac

FOTO MIRO MARKOLIN

FOTO GALERIJA Antonela Zvonković

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac u subotu 13.04.2024. organizira jednodnevni izlet/pohod na Klek (KT HPO 8.2, 1.181 m)  koljevku Hrvatskog planinarstva na kojem ćemo se pridružiti pohodu koji se organizira u sklopu obilježavanja 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.

Klek je istaknuta planina na rubu Velike Kapele, iznad grada Ogulina. To je jedno od najatraktivnijih i najpopularnijih planinskih odredišta u Hrvatskoj. Ima oblik 3-4 km dugog hrpta strmih strana, na čijem vrhu je 200 metara visoka stjenovita glava. Prema narodnoj predaji, vrh Kleka je okupljalište vještica u olujnim noćima pa su one postale svojevrstan simbol Kleka i Ogulina. Klekova stijena ispod vrha bila je prva škola hrvatskih alpinista i u njoj je izveden velik broj prvenstvenih penjačkih uspona. Na vrhu treba izbjegavati približavanje rubu stijene jer to može biti pogibeljno.

Uspon započinje u subotu 13. travnja 2024. između 8 i 10 sati u selu Bjelskom kod Ogulina, odakle se za 50 minuta uspona stiže do planinarskog doma Klek. Prigodni program kod planinarskog doma započinje u 11 sati, a osim kratkih govora sadržavat će atraktivnu pokaznu vježbu HGSS-a u obližnjoj stijeni Podkleka. Kod planinarskog doma svi zainteresirani sudionici dobit će razglednicu Kleka i prigodni pečat. Uspon na vrh Kleka bit će organiziran uz vodstvo planinarskih vodiča HPS-a i osiguranje članova HGSS-a. Nakon uspona na vrh Kleka i silaska u Bjelsko za sve sudionike priređuju se besplatan ručak i planinarsko druženje u Bjelskom ispod Kleka.

Vodiči : Davor Špac (099 310 28 07), Vjeko Šipek (095 940 4964)
Polazak : 13.04.2024. ( subota ) – 7:30 sati ispred McDonald’s – a;
Prijevoz : autobusom, cijena 10.00 EUR
Težina izleta: O (kondicijski otežano)   N (tehnički nezahtjevno)

Subota 13.04.2024..

07:00 – 07:30: okupljanje ispred McDonald’s – a

07:30:  polazak prema Ogulinu/Kleku

08:30-9.00 dolazak na Bjelsko i uspon prema domu.

10:00-10.15 dolazak na dom i odmor

11.00 prigodni program na domu te nakon toga organizirani uspon prema vrhu/Klek (1.181 m, HPO 8.2.); prema interesu i mogućnostima.

Nakon uspona (cca 13.00) povratak u Bjelsko (cca 14.00) gdje je organiziran besplatni ručak.

16.00 / prema dogovoru: Polazak prema Karlovcu gdje dolazimo cca za nekih sat vremena.

Vodič ima pravo izmjene programa izleta, prema objektivnim okolnostima na terenu.

Pored obvezne planinarske opreme istu ćemo prilagoditi dogovoriti prije polaska, a prema vremenskim prilikama.

NAPOMENA: Odazivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat sa uvjetima izleta, da ispunjava zdravstvene, psihofizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da prihvaća ovaj program, da ima plaćenu članarinu u pl. Društvu za tekuću godinu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.

Prijave i uplate za izlet kod vodiča na sastancima društva najkasnije do četvrtka 11.04.2024. do 15:00 sati.

Prijava za izlet postaje pravovaljana teko uplatom troškova puta.

Predlažemo da se učlanite u PD DUBOVAC iz Karlovca. Tako postajete članom HPS-a čime ostvarujete niz pogodnosti, od osiguranja do raznih popusta.

ŠTO NAS JE VIŠE TO NAM JE BOLJE !!!