15.01.2022. PETROVA GORA

Dana 15.1.2022 organiziran je izlet na Petrovu Goru s polaskom iz Karlovca automobilima u 7.30.

Nakon inicijalnog skupljanja i kretanju (uz lagano kašnjenje zbog objektivnih izazova dolaska određenih planinara) prema Lovačkom domu Muljava na isti stižemo oko 8.30. Nakon pripreme i dolaska i zadnjih planinara 31 planinar i 2 vodiča (od čega 29 iz PD Dubovca i 2 pridružena iz PD Strahinčica) u 9.05 krećemo uz Dom Muljava Rimskim putem na stazu prema Velikom i Malom Petrovcu. Nakon cca 1,5 sat dolaskom na Mali Petrovac (spomenik/repetitor) odlučujemo za pauzu od 20 min nakon koje krećemo prema Velikom Petrovcu (točka HPS obilaznice 512 m nadmorske visine) gdje se odrađuje slikanje i bilježenje u dnevnik Hrvatske planinarske obilaznice pečata Petovac. Preko Velikog Petrovca produžujemo markiranom stazom prema grobu Kralja Petra Svačića. Nakon slikanja i odmora od 5 min po cesti se vraćamo prema Malom Petrovcu te Rimskim putem natrag prema Domu Muljava gdje stižemo oko 13.00.

Veći dio planinara se nakon ture odlučilo za druženje i ručak u Lovačkom domu Petrovac (gdje smo se ranije najavili) te povratak kući u Karlovac oko 15.00.

Vodiči : Vjekoslav Šipek i  Davor Špac

NAJAVA IZLETA:

PD „Dubovac“ organizira jednodnevni izlet u subotu 15.01.2022. na  PETROVU GORU

vrh PETROVAC – KT HPO 7.4., 512 m

Vodiči :  prijave  DAVOR ŠPAC ( +385 99 3102 807 ) – raspoloživi vodiči VS PD „Dubovac“

Polazak : 15.01.2022. subota  – 07.30 sati ispred suda – Težina izleta:  L ( kondicijski lagano ) N ( tehnički nezahtjevno )

Prijevoz : osobnim automobilima – opcionalno veliki autobus cijena 40,00 kn – očitovanje kod prijave s uplatom

Planinarsko društvo „DUBOVAC“ Karlovac za svoje članove, prije svega obitelji, naše klinceze i klince, članove  HPS-a organizira izlet na Petrovu goru jednu od najljepših i najbolje očuvanih gorskih šumovitih krajobraza u Hrvatskoj, čiji je središnji dio od 1969. godine zaštićen kao značajni krajobraz.

Petrovac,  najviši vrh Petrove gore, prostrana je šumovita visoravan s dva neznatno istaknuta vrška podjednake visine – Velikim i Malim Petrovcem. Na Velikom Petrovcu je zapušten velebni spomenik i memorijalni centar, a na Malom Petrovcu ruševina samostana koji je najvjerojatnije sagrađen krajem 13. stoljeća na temeljima ranijih rimskih utvrda. Zbog čestih upada Turaka u to područje već je u 14.st. bio napušten, a pavlini su se preselili u novi samostan u Kamenskom. U Drugom svjetskom ratu bile su u šumama Petrove gore tajne partizanske bolnice. Petrova gora svoje ime duguje hrvatskom kralju Petru Svačiću koji je prema legendi ovdje poginuo.

Rekreacijsko- edukacijski sadržaji  ( poučna staza“Rimski put“, planinarska obilaznica Petrova gora, i dr. ) kao i kulturno – povijesne znamenitosti ( grob Petra Svačića, spomenik Vojina Bakića, nažalost devastiran, pavlinski samostan Sv.Petra ) čine Petrovu goru atraktivnom destinacijom i za nas planinare.

• 07:30 polazak ispred zgrade suda – parkiralište McDonalds prema Muljavi
  • 08:30 13:30 – kružna planinarska tura – planinarskom obilaznicom Petrova gora
  • 13:30 15:30 – odmor, boravak na lovačkom domu Muljava, ručak
  • 15:30 ( ili prema dogovoru ) – povratak prema Karlovcu

Pored obvezne planinarske opreme istu ćemo prilagoditi i dogovoriti prije polaska a prema vremenskim prilikama.

NAPOMENA: Odazivom na izlet, odnosno uplatom istog, svaki pojedinac potvrđuje da je upoznat sa uvjetima izleta, da ispunjava zdravstvene,  psihofizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da prihvaća ovaj program, da ima plaćenu članarinu u pl. društvu za tekuću godinu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.

Prijave za izlet isključivo sa uplatom zaključno sa 13.01.2022. god.kod vodiča ili četvrtkom u 19.30 sati u prostorijama Školske sportske dvorane Mladost–mala dvorana.

Temeljem zaprimljenih prijava organizirati će se izlet sukladno epidemiološkim mjerama.

Predlažemo da se učlanite u PD „DUBOVAC“ Karlovac tako postajete članom HPS-a čime ostvarujete niz pogodnosti,od osiguranja do raznih popusta.

ŠTO NAS JE VIŠE TO NAM JE BOLJE !!!